خواص گردو در روایات معصومین و طب اسلامی
2
خواص گردو
کیفیت و تازگی محصولات تازه‌چین را دست کم نگیرید!
همین امروز فرصت دارید تا با ثبت نام در تازه‌چین از کد تخفیف اولین خرید محصولات با کیفیت تازه‌چین برخوردار شوید!
ثبت نام و دریافت تخفیف

همان طور که در مقالات دیگر فروشگاه تازه چین اشاره کرده ایم، خواص گردو برای سلامت بدن فراوان است. مغز گردو از نظر شکل ظاهری به مغز انسان شباهت دارد. به دلیل وجود امگا 3 فراوان در مغز گردو و شباهتش به مغز انسان، آن را به نام غذای مغز می شناسند.

در روایات اسلامی، گردو را غذای مکمل و برطرف کننده زیان‌های احتمالی برخی مواد غذایی معرفی کرده‌اند. در مجموعه مقالات قبلی‌مان اطلاعاتی را در مورد خواص گردو برایتان توضیح دادیم. حال در این مقاله، خواص گردو از نظراطباء سنتی و کلام معصومین را بررسی خواهیم کرد.

همچنین بخوانید: 5 دلیل خوب برای خوردن گردو

کلام معصومین علیهم السلام درباره خواص گردو

گردو خواص زیادی دارد. معصومین علیهم السلام در مورد خواص گردو این چنین گفته اند:

در وعدۀ غذایی صبحانه بهتر است گردو را همراه با پنیر و نان بخورید، زیرا در برخی روایات آمده است که اگر هر یک از گردو و پنیر را به تنهایی بخورید، می تواند در شما درد و بیماری ایجاد کند. امام رضا (علیه السلام) فرموده است: دو چیز هستند که هرگاه داخل معده شوند، سبب فساد آن می گردند: پنیر و گوشت مانده؛ اما اگر به همراه پنیر مغز گردو بخورید، نه تنها مضر و مکروه نخواهد بود، بلکه غذای مفیدی است که از آن به شفاء تعبیر می کنند.

خوردن گردو باعث جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا می شود. گردو چربیهای مفیدی دارد که کلسترول بد خون را کاهش داده و از تصلب شرایین جلوگیری می کند. از مهمترین خواص گردو این است که سبب کاهش مرگ ناگهانی به دلیل اختلالات قلبی و گرفتگی عروق می شود.

گردو خشک تویسرکان
گردو خشک تویسرکان

خواص گردو در روایات و کلام معصومین علیهم السلام

محمد بن ابراهیم جُعفی می گوید: مردی نزد امام رضا (علیه السلام) آمد و از داشتن دل پیچه شکایت کرد و گفت داروهای زیادی مصرف کرده ولی این داروها نتوانسته بودند دردش را برطرف کنند و برعکس، دردش را نیز بیشتر کرده بودند و خواست آن حضرت برایش دعا کند:

محمد بن ابراهیم گوید: امام رضا (علیه السلام) تبسمی کرده و فرمودند: وای بر تو! اگر من از خداوند بخواهم که این مشکلت را برطرف کند، همانا از خداوند می خواهم به حول قدرت خود آن را برطرف گرداند.

سپس فرمودند: زمانی که دل پیچه تو شدید شد، گردویی را داخل آتش کن تا حرارت به داخل آن برسد و همه پوستش را تغییر دهد و بعد آن را بخور که در همان ساعت دل پیچه ات آرام گیرد.

حضرت علی علیه السلام فرمودند: خوردن گردو در تابستان باعث گرمی و حرارت جسم و پیدایش کورک و دمل و جوشهای چرکین در بدن می شود اما مصرف آن در زمستان کلیه ها را گرم نگه می‌دارد و سردی و برودت را از بدن دفع می‌کند.

محمد بن ابراهیم می‌گوید: به خدا سوگند یک بار این کار را انجام دادم و به اذن خدای عزوجل دل پیچه از من برطرف شد.

فواید گردو (جوز) از نظر ابن سینا و روایات

مزاج گردو

از دیدگاه طب سنتی، گردو از نظر گرمی در درجه دوم و از لحاظ خشکی در درجه اول قرار دارد. بهتر است بدانید که گردو هرچه خشک شود، حرارتش زیاد شده و رطوبتش کمتر می‌شود.

خواص بی‌نظیر گردو

آرایش: ضماد گردوی تر را برای برطرف کردن کبودی و آثار ضربه روی آن می‌گذارند که بسیار مفید است.

دمل و جوش: برای درمان دمل سودایی چرکین، مغز گردو را جویده و روی آن بگذارند.

زخم و جراحت: برای درمان زخم صمغ گردو را بکوبند و بر روی جراحت گرم بپاشند یا داخل مرهم کنند.

روایاتی در مورد گردو

در این قسمت از مقاله برخی از خواص گردو برای موارد مختلف را توضیح داده‌ایم.

خواص گردو برای مفاصل: برای درمان پیچش عصب، از گردوی مخلوط با عسل و فیجن استفاده کنید.

سر: برای پاک کردن چرک و ریم گوش، افشرۀ برگ گردو را به حالت نیم گرم در گوش می‌چکانند. خوزیان گفته اند: گردو باعث سنگین شدن زبان و برآمدن جوش دهان می‌شود .

خواص گردو برای چشم: برای درمان خوره و سرخی و ناسورهای گوشه چشم می‌توانید از روغن گردو استفاده کنید.

گردوی تازه و خیس تویسرکان (بدون پوست سبز )
گردوی تازه و خیس تویسرکان (بدون پوست سبز )

اندام‌های تنفسی: برای برطرف کردن آماس پستان، افشره و رب گردو به ویژه گردوی ملوکی بزرگ را روی آن بگذارید.

معده: گردو برای معده خوب نیست زیرا دیر هضم است. برای معدۀ سرد گردوی پرورش یافته (مربا) و گردوی ترکه پوسته آن را بکنند، بسیار کمتر از گردوی خشک مضر است. برای معدۀ سرد، گردوی پرورش داده در عسل  شده بسیار مفید است، اما خوردن گردو به تنهایی برای معدۀ گرم ضرر دارد.

خواص گردو برای زهر: پادزهر هر نوع سمی خوردن گردو با انجیر و فیجن است .

روایات درباره گردو و سایر خواص آن

همان طور که در بالا توضیح دادیم، گردو غذای مغز است و امگا 3 فراوانی دارد. مصرف 4 عدد مغز گردو در روز می‌تواند اسید چرب ضروری امگا 3 را در بدن افزایش دهد.

از خواص گردو برای بدن این است که پانزده درصد از چربی‌های آن، چربی‌های غیراشباع و مفید برای سلامت قلب است که کلسترول بد (LDL) را کاهش و کلسترول خوب (HDL) خون را افزایش می‌دهد.

گردو نرم کننده شکم و تقویت کننده نیروی جنسی است. برای رفع یبوست، خوردن گردو با  انجیر کوبیده بسیار مفید است. خوردن گردو برای جلوگیری و برطرف کردن فراموشی مفید است.

این مطلب را هم بخوانید: نکات مهمی در مورد خرید گردو

خواص گردو در روایات

خوردن گردو با انجیر و مویز بارداری را تقویت می‌کند. گردو املاح معدنی فراوانی دارد و برای افراد مبتلا به دیابت مفید است. در گردو مقادیر قابل توجهی پیش ساز سروتونین وجود دارد. سروتونین هورمونی است که حال شما را خوب می کند.

از خواص گردو این است که مصرف روزانه 2 عدد از آن برای تسکین و درمان رفلاکس معده مفید است. برای بند آمدن حیض، خاکستر پوست گردو را شربت کرده و تناول میل کنید.

روایات درباره گردو و خواص آن چه گفته اند؟

خوردن گردو با آبکامه (نان‌خورشی که از شیر و ماست و بعضی چیزهای دیگر درست کنند) اسهال آور است. برای دفع کرم‌ها گردو بخورید؛ زیرا گردو ضد کرم کدو است و در روده کور نافع است.

خوردن گردو  برای رفع تنگی نفس مفید است. خوردن گردو جلوی ورم مفاصل را می‌گیرد. گردو برای درمان بیماری‌های پوست مانند اگزما و پسوریازیس مفید است.

این مقاله را هم بخوانید: 4 دستور غذا با گردو

گردو خواص ضد سرطانی دارد. بهترین داروی گردۀ سرد مربای گردو است.

از میان سایر خواص گردو می‌توانیم به مواردی مانند محافظت از سیستم ایمنی، جلوگیری از لخته شدن خون، تنظیم سوخت و ساز بدن، تنظیم فشار خون، تنظیم قند خون، جلوگیری از پارکینسون و آلزایمر، جلوگیری از سنگ کیسه صفرا و حفاظت از استخوان اشاره کنیم.

2 دیدگاه

  1. […] گردو را در سالادها یا دیگر غذاهای آنها اضافه کنید تا از خواص فراوان آن بهره مند […]

  2. فروش فلزیاب مرداد 22, 1399 پاسخ

    عالیه سپاس از سایتتون

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.