غذا با گردو :انواع غذاهایی که میشه با گردو تهیه کرد
0
کیفیت و تازگی محصولات تازه‌چین را دست کم نگیرید!
همین امروز فرصت دارید تا با ثبت نام در تازه‌چین از کد تخفیف اولین خرید محصولات با کیفیت تازه‌چین برخوردار شوید!
ثبت نام و دریافت تخفیف

در مقالات متنوع وب سایت فروشگاه تازه چین اطلاعات زیادی را در مورد گردو و خواص آن فراهم کرده ایم. اما آیا می دانستید که با گردو هم می توانید غذا درست کنید؟ در این مقاله نحوه پخت چند غذا با گردو را برایتان توضیح داده ایم که می توانید در منزل تهیه کرده و از خوردنشان لذت ببرید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی گردویی

اولین غذا با گردو : خورش فسنجان

خورش فسنجان از قدیمی ترین و اصیل ترین خورش های ایرانی است. ابتدا مواد لازم برای پخت این غذا را بدانید و سپس به نحوه پخت آن خواهیم پرداخت.

 مواد لازم برای چهار نفر
400 گرممغز گردوی آسیاب شده یا خورد شده
به تعداد افراد ران و سینه تکه شده مرغ
1 عدد متوسطپیاز رنده شده
4 قاشق سوپ خوریرب انار
2 قاشق سوپ خوریشکر
3 لیوان فرانسویآب خیلی سرد
به مقدار لازمآبلیمو (در صورت علاقه)
به مقدار لازمنمک
به مقدار لازمزردچوبه
به مقدار لازمروغن مایع

طرز تهیه

یکی از محبوب ترین انواع غذا با گردو مخصوصاً در میان ایرانیها خورش فسنجان است که در اینجا طرز تهیه آن را توضیح داده ایم:

پیاز را در ظرف دیگری با مقداری روغن تفت دهید، سپس مرغ، زردچوبه و نمک را اضافه کنید و تفت بدهید تا ادویه ها به خورد مرغ بروند، سپس 2 لیوان آب به مرغ اضافه کنید و 1 ساعت زمان بدهید تا مرغ به خوبی پخته شود( مرغ را نیم پز بردارید چون بقیه پخت آن باید با گردو انجام شود).

داخل یک قابلمه آب سرد بریزید و گردوها را بلافاصله اضافه کنید سپس قابلمه را روی حرارت زیاد بگذارید تا آب به جوش بیاید. زمانی که آب به جوش امد حرارت زیر قابلمه رابه مدت 2 ساعت متعادل کنید تا روغن گردو ها آزاد شود.زمانی که روغن آنها خارج شد گوشت مرغ (درصوت علاقه می توانید گوشت مرغ را ریش ریش کنید) ،رب انار و شکر و درصورت علاقه مقدار کمی آبلیمو را اضافه کنید و تا مدت 2 ساعت حرارت را کم کنید تا خورش جا بیوفتد.

در صورتی که گوشت مرغ زودتر بپزد ،می توان مرغ را از خورش خارج کرد تا گردوها با شعله ملایم کاملاً بپزد و جا بیفتد.

برای خوشمزه شدن و لعاب دار شدن خورش میتوان گردو را از شب قبل با حرارت ملایم در آب بپزید و هر نیم ساعت یک استکان آب خنک به آن اضافه کنید و سپس بقیه مواد را اضافه کنید.

در این خورش از گوشت قرمز تکه ای یا چرخ کرده و گوشت انواع پرنده ها همچون غاز می توان استفاده کرد.

در برخی از شهرها، به جای رب انار، از شیره انگور و یا آب سماق در فسنجان استفاده می کنند . امیدواریم که از پخت و خوردن خورش فسنجان لذت برده باشید. حال به سراغ دومین غذا با گردو برویم.

خورش گردو
خورشت گردو

دومین غذا با گردو : خورش گردو

 مواد لازم برای پنج نفر
نصف یک مرغمرغ
دو عددپیاز
دو قاشق غذاخوریرب آلو یا رب انار
300 گرمگردو
به میزان لازمآب
به میزان لازمزرشک
به مقدار لازمروغن
به مقدار لازمفلفل
به مقدار لازمزردچوبه
به مقدار لازمشکر

طرز تهیه

دومین غذا با گردو که در اینجا آموزش داده ایم، خورش گردو است. البته آن را با فسنجان اشتباه نگیرید. چون در برخی جاها ممکن است خورش فسنجان را خورشت گردو هم بنامند.

مرغ را نپخته کمی تفت بدهید، پیاز را رنده کرده و آن را سرخ کنید، سپس گردو را نسبتا خورد کنید (گردو را باید انقدر خورد کرد تا روغن پس دهد) و آن را به پیاز سرخ شده اضافه کنید، زردچوبه، مقداری فلفل و آب را اضافه کنید و روی اجاق گاز با حرارت زیاد قرار بدهید تا غذا جا بیوفتد، سپس رب آلو را اضافه کنید و به مقدار دلخواه شکر و مرغ را نیز اضافه کرده و شعله را به مدت یک الی یک ساعت و نیم کم کنید و در قابلمه را بگذارید تا خورش به خوبی جا بیوفتد.

برای تزئین نیز میتوان از مقدار کمی زرشک استفاده کنید.

غذای بعدی با گردو : خورش بادمجان و گردو

 مواد لازم برای شش نفر
350 گرمگوشت چرخ شده
500 گرمگردو آسیاب شده
5 عددبادمجان سرخ شده
2عدد متوسطپیاز رنده شده
یک قاشق غذاخوریرب گوجه فرنگی
به میزان لازمنمک
به میزان لازمفلفل
به میزان لازمزردچوبه

با طرز تهیه گرانول گردو هم آشنا شوید

طرز تهیه:

این نوع غذا با گردو هم طرفداران خاص خودش را دارد. مخصوصاً کسانی که هم به بادمجان علاقه دارند و هم به گردو!

مغز گردو چرخ شده را در مقداری روغن تفت دهید، مرتب گردو را هم بزنید تا نسوزد (گردوی سوخته مزه تلخی به خود میگیرد) و یک لیوان آب اضافه کرده (این خورش باید مقدار کمی آب داشته باشد). سپس بادمجان را شسته و به صورت حلقه حلقه خورد کنید درصوتی که علاقه داشته باشید میتوان بادمجان ها را به همان شکلی که هستند پوست گرفت و سر انها را بزنید و از یکطرف بادمجان تخم ها را دور بریزید و سپس آنهارا سرخ کنید.

پیاز را خورد کنید ، نصف پیاز خورد شده و نصف گوشت چرخ شده را به همراه مقدار کمی فلفل و نمک و زردچوبه با هم مخلوط کنید تا حالت چسبندگی ایجاد شود. سپس به اندازه ی یک گردو گوشت بردارید، قلقلی کنید و داخل روغن سرخ کنید. اضافه ای که از نصف پیاز باقی مانده را درون روغن تفت دهید، زردچوبه و کمی نمک و فلفل اضافه کنید و بعد باقی مانده گوشت چرخ شده را اضافه کرده و تفت دهید، سپس رب گوجه فرنگی را به آن اضافه کنید و داخل بادمجان هارا با این مواد پر کنید، سپس بادمجان هارا در مخلوط گردو در حال جوشیدن بگذارید، بعد از ده دقیقه گوشت های قلقلی را اضافه کنید.

در طول درست کردن این خورش باید دقت داشته باشید که حرارت اجاق گاز کم باشد، در غیر اینصورت بادمجان ها له شده و خورش زیبایی خود را از دست خواهد داد.

کوکو-گردو-و-گوشت
کوکو-گردو-و-گوشت

غذا با گردو : کوکو گردو و گوشت

 مواد لازم برای چهار نفر
350 گرمگوشت چرخ شده
50 گرمگردو خورد شده
1 عدد متوسطپیاز
1 پیمانهبرنج پخته یا خورده برنج پخته شده
1 عددتخم مرغ
به میزان لازمروغن
به میزان لازمزردچوبه
به میزان لازمنمک
به میزان لازمفلفل

همچنین بخوانید: طرز تهیه سالاد گردو و سیب خوشمزه

طرز تهیه :

گردوی خورد شده، پیاز رنده شده، گوشت چرخ شده و برنج پخته شده را باهم مخلوط کنید و خوب با دست آنها را با هم ترکیب کرده، سپس ادویه هایی همچون نمک، فلفل، زردچوبه و تخم مرغ را به مواد بالا اضافه کرده و مخلوط کنید (خوب مخلوط کردن مواد تاثیر بسزایی در کیفیت و ظاهر غذای شما دارد). حرارت اجاق گاز را کم کنید، تابه را روی اجاق بگذارید و مقداری روغن اضافه کنید، از مواد مقداری بردارید و به اندازه ی کف دست آن را پهن کنید و در روغن سرخ کنید(دقت داشته باشید که کوکوها را جدا از هم در تابه بیاندازید). بعد از سرخ شدن سطح زیرین کوکو، ان را برگردانید و سطح بالایی کوکو را هم سرخ کنید.

این نوع غذا با گردو هم طرفداران خاصی دارد. کسانی که از کوکو سیب زمینی بسیار لذت می برند، می توانند این گزینه را هم امتحان کنند. پشیمان نخواهند شد!

ته چین زرشک و گردو
ته چین زرشک و گردو

ته چین گردو

 مواد لازم برای سه نفر
100 گرمگردو خورد شده
600 گرمبرنج
نصف پیمانهماست شیرین
2 عددزرده تخم مرغ
2 قاشق غذاخوریپیاز داغ
3 قاشق غذاخوریزرشک
2 عدد کوچککره
به میزان لازمزعفران آب کرده
به میزان لازمروغن مایع
به میزان لازمکره
به میزان لازمنمک

این مقاله را نیز بخوانید: طرز تهیه آش رشته سماق

طرز تهیه :

گردو خورد شده، پیاز سرخ شده و زرشک را در ظرفی مخلوط کرده و کنار بگذارید. قابلمه ای را تا نصفه آب کنید و روی اجاق گاز قرار دهید، بعد از جوش آمدن، آب برنج و نمک را اضافه کنید، پس از اینکه برنج را آبکش کردید، برنج را به همراه زعفران، زرده تخم مرغ، نمک و ماست شیرین در ظرفی بریزید و باهم مخلوط کنید.

ظرف مناسبی را برای قالب دادن به ته چین آماده کنید و سطح آن را کمی با روغن چرب کنید تا ته چین به ظرف نچسبد، سپس نصف برنج را داخل ظرف ریخته و آن را فشرده کنید و نصفی از مواد مخلوط پیاز سرخ شده و گردو خورد شده را روی برنج ریخته و باقی ظرف را با مخلوط برنج کامل کنید و آنها را فشرده کنید تا در هنگام سرو، فرم برنج به هم نریزد.

زمانی که خواستید درب قابلمه را ببندید کره آب کرده را روی همه ی سطح برنج بریزید و با یک ورقه ی فویل آلومینیوم روی ظرف را ببندید. فر را با دمای 180 درجه ی سانتی گراد گرم کنید، سپس ظرف را به مدت یک ساعت و نیم در طبقه ی وسط فر بگذارید.

حرف آخر

در این مقاله نحوه پخت چند غذا با گردو را برایتان آموزش دادیم که در برنامه غذایی خود بگنجانید و آن را متنوع تر کنید. چون بسیاری از خانوارها از تنوع در برنامه غذایی خود استقبال می کنند و باعث خواهد شد این برنامه خیلی حالت تکراری پیدا نکند. در مقالات بعدی با پخت غذاها و شیرینی های دیگری با گردو در خدمت شما خواهیم بود.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.