فندق
0
خواص فندق برای لاغری

همان طور که می دانید، فندق میوۀ درخت فندق است. بسیاری از مردم از آن به عنوان دارو استفاده می کنند. مصرف فندق برای کاهش سطح کلسترول بالا ، مقادیر بالای سایر چربی ها (لیپیدها) در خون ، مقابله با بیماری های قلبی ، بیماری هایی مانند بیماری آلزایمر که با تفکر (زوال عقل) و چاقی تداخل دارند ، استفاده می شود؛ اما هنوز تحقیقات علمی چندانی برای حمایت از این موارد وجود ندارد. برخی از مردم هم معمولاً این را را به عنوان غذا می خورند.

فندق چگونه کار می کند؟

این خشکبار حاوی روغن ، پروتئین ، فیبر و آنتی اکسیدان است. اطلاعات چندانی برای آگاهی از عملکرد فندق برای مصارف دارویی وجود ندارد.

از این خشکبار مفید در مواردی مانند پخت و دسر ، در شیرینی پزی برای تهیه پرالین استفاده می شود و در ترکیب با شکلات نیز برای ترافل شکلاتی و محصولاتی مانند میله شکلات ، کاکائوی فندق مانند نوتلا ، و لیکور Frangelico استفاده می شود. روغن فندق که از عصاره فندق به دست می آید ، طعم دار شده و به عنوان روغن پخت و پز استفاده می شود. ترکیه بزرگترین تولید کننده فندق در جهان است.

خواص فندق در طب سنتی

کاربردهای فندق در آشپزی

همان طور که توضیح دادیم، از این خشکبار مفید در شیرینی پزی برای تهیه پرالین ، ترافل شکلاتی و محصولات رب فندق استفاده می شود. در اتریش ، رب آن یکی از مواد سازنده انواع تورک ، مانند نوع فندق وین است. در پخت برخی از انواع کیک ، از آردش برای طعم دادن به بدنه آن استفاده می شود و فندق خرد شده را در کناره های آن می پاشند. Dacquoise ، که یک کیک دسر فرانسوی است ، اغلب حاوی یک لایه مرنگ فندقی است. از این میوه در غذاهای ترکی و غذاهای گرجی استفاده می شود. میان وعده چرچ خله و ساتسیوی سس ، اغلب با گردو خورده می شود. فندق نیز یکی از ترکیبات رایج موسلی است. آجیل ها به صورت تازه یا خشک خورده می شوند و طعم های مختلفی دارند.

موارد استفاده و اثربخشی

چاقی:  به نظر نمی رسد که خوردن آن باعث کاهش وزن بدن در افراد چاق یا دارای اضافه وزن شود.

بیماری قلبی: خوردن 1.5 اونس آجیل مانند فندق در روز به عنوان بخشی از رژیم کم چربی و کلسترول می تواند به جلوگیری از بیماری های قلبی کمک کند. اما تحقیقات انجام شده در این زمینه محدود است.

مقادیر بالای کلسترول یا سایر چربی ها (لیپیدها) در خون (افزایش چربی خون): تجزیه و تحلیل تحقیقات اولیه نشان می دهد که خوردن فندق می تواند باعث کاهش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL یا “بد”) شود. اما به نظر نمی رسد که کلسترول کل ، لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL یا کلسترول “خوب”) یا سطح تری گلیسیرید را بهبود بخشد.

بیماری هایی مانند بیماری آلزایمر که در تفکر اختلال ایجاد می کند (زوال عقل).

شرایط دیگر:

برای ارزیابی اثربخشی فندق برای این کاربردها ، شواهد بیشتری لازم است.

عوارض جانبی و ایمنی

هنگام خوردن : خوردن فندق برای اکثر مردم از نظر مقدار غذایی ایمن است. اما برخی از افراد به فندق حساسیت دارند و واکنش های آلرژیک جدی از جمله مشکلات تنفسی حاد داشته اند. هنوز اطلاعات قابل اعتماد و کافی در این خصوص که خوردن فندق به عنوان دارو بی خطر است یا خیر، وجود ندارد.

خواص فندق

هشدارها و احتیاط های ویژه

حاملگی و شیردهی: وقتی به مقدار زیادی در غذا مصرف شود ، به احتمال زیاد خطری ندارد ، اما اطلاعات قابل اعتماد و کافی برای دانستن اینکه آیا خوردن مقدار زیادی از آن که هنگام بارداری یا شیردهی به عنوان دارو استفاده می شود ، وجود ندارد. اما بهتر است شما جانب احتیاط را رعایت کنید.

آلرژی: افرادی که به بادام زمینی ، بادام هندی ، گردو ، گرده موگوورت ، مغز برزیل ، گرده توس و ماكادامیا حساسیت دارند نیز ممكن است به این خشکبار حساسیت داشته باشند.

فعل و انفعالات؟

در حال حاضر هیچ اطلاعاتی در خصوص فعل و انفعالات آن در دست نیست.

این مقاله را نیز بخوانید: فواید گردو برای سلامتی

مقدار مصرف فندق

مقدار مناسب مصرف این خشکبار به عوامل مختلفی از جمله سن ، سلامتی و چندین عامل دیگر بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین مقدار مناسب خوردن آن وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه لزوماً بی خطر نیستند و مقدار مصرف آن می تواند مهم باشد. حتماً دستورالعملهای مربوط به برچسب محصولات را دنبال کنید و قبل از استفاده با داروساز یا پزشک یا سایر متخصصان بهداشت مشورت کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.