فواید درمانی و خواص شیره انگور
0
خواص شیره انگور

یکی از خواص اصلی انواع شیره، انرژی زا بودن آن است. این مادۀ مغذی و انرژی زا برای فصل زمستان که بدن به انرژی بیشتری برای گرم کردن خود احتیاج دارد، بهترین و مناسب‌ترین غذا محسوب می شود. در این مقاله فروشگاه تازه چین مطالبی را در مورد خواص شیره انگور و موارد دیگر بیان کرده ایم.

شیره انگور ماده‌ای بسیار شیرین است که ارزش غذایی بالایی دارد. اما مدتی است که این شهد دلپذیر تا حدودی جایگاه و محبوبیت خود را در سفره شهرنشینان از دست داده و این روزها زنان روستایی آن را به روش سنتی تهیه می کنند.

تهیه شیره انگور خانگی
شیره انگور ملایر

مراحل تهیه شیره انگور

همان طور که شاید بدانید، این شیره از آب انگور به دست می‌آید. معمولاً اغلب افرادی که باغ انگور دارند، برای آن که از فرآورده‌های این میوه در فصول دیگر استفاده کنند و ماندگاری آن هم بیشتر شود، آب انگور را به روش سنتی می گیرند و سپس آن را با خاک سفید که نوعی خاک قلیایی است و احتمالاً آهک و املاح معدنی دیگر نیز در خود دارد، مخلوط می‌کنند.

در اثر افزودن خاک سفید، تفاله انگور همراه با خاک ته‌نشین و آب انگور تصفیه می شود. پس از این مرحله، آب انگور را با فشردن در پارچه های مخصوصی از خاک سفید جدا کرده و می جوشانند. مخمرها و کپک های موجود در این محصول در اثر جوشاندن از بین می روند، آب مازاد انگور تبخیر و بر میزان قند آن در واحد حجم افزوده می شود.

در نهایت و پس از انجام این فرآیندها، شیره ای نسبتاً غلیظ با رنگی قهوه ای به دست می آید. این نکته را نیز باید بدانید که میزان غلظت و رنگ آن بسته به نوع انگور و فرآیند پخت آن در شهرهای مختلف، متفاوت است.
میزان مواد مغذی آن تا حدودی با انگور تازه برابر است. البته شایان ذکر است که در زمان تغلیظ، مقداری از ویتامین های حساس به حرارت در آن تخریب می شود. این شهد لذیذ ویتامین های A ،B، C و املاحی چون آهن، منیزیم، فسفر و مقداری کلسیم در خود دارد.

چند نکته در مورد این شهد

شیره انگور در مقایسه با انگور کالری بسیار بالایی دارد و با مصرف مقدار اندکی از آن انرژی از دست رفته بدن جبران می شود. بهتر است این نکته را بدانید که برخلاف گفته برخی تولیدکنندگان، این شیره رژیمی نیست و برای افراد چاق و دیابتی منع مصرف دارد.

طرز تهیه کیک با شیره توت را می دانید؟

مصرف این شهد برای کودکان و نوجوانانی که در سنین رشد قرار دارند، افرادی که بدنشان در اثر بیماری طولانی یا عمل جراحی ضعیف شده است یا سایر افرادی که بسیار لاغرند و ضعف عمومی دارند، توصیه می شود.
شیره انگور به دلیل داشتن طعمی شیرین، مطبوع و ملایم، در نان های محلی، شیربرنج، فرنی و حلوا به کار می رود.

شهرستان ملایر واقع در استان همدان یکی از معروفترین تولید کنندگان شیره انگور در ایران است.
معمولاً دوشاب را از انگور کشمشی سفید که مزه‌ای شیرین دارد تولید می کنند.

آشنایی با خواص شیره انگور

دارای مقادیر قابل توجهی از ویتامین‌های A، B و C است.
از خواص شیره انگور می توانیم به این مورد اشاره کنیم که می تواند ضعف عمومی بدن را برطرف کند. برای این منظور شیره انگور را با شیر گاو و کمی پودر بادام مخلوط می کنند و روزانه 2 تا 3 لیوان به بیمار می دهند تا قوای بدنش را سریع تر به دست آورد.
برای بهبود لک می‌توانید مقداری از شیره انگور را روی پوست بمالید.
یکی از مهمترین خواص شیره انگور این است که محرک کبد است و به خون سازی کمک می‌کند.
بهبود نفخ نیز از جمله خواص شیره انگور است.
شیره انگور ملین است و برای افرادی که به دلیل ابتلا به یک بیماری طولانی یا عمل جراحی ضعیف شده‌اند، بسیار مفید است.

شیره انگور

دوشاب برای اشخاص سرد مزاج مفید و مقوی است.
شیره انگور طبعی گرم و تر دارد.
خون ساز و چاق کننده است.
از خواص شیره انگور این است که مجاری عروق و گرفتیگها را باز می کند.
خوردن آن همراه با سداب برای صرع مفید است.
خوردن شیره انگور با افتیون برای وحشت و اضطراب مفید است.
اگر همراه با انجیر و شنبلیله خورده شود برای سرفه‌های مزمن و درد سینه نیکو است.
اگر با کمی زعفران خورده شود می تواند هم و غم و خشم شدید را برطرف کند.

ادامه خواص شیره انگور

طرز تهیه شیره توت در منزل را بلدید؟

اگر آن را با شیر تازه و کمی بادام میل کنید، برای رفع خفقان و ضعف احشای داخل شکم بسیار سودمند است.
اگر آن را همراه با کمی سرکه میل کنید، برای برطرف کردن یرقان و ضعف طحال مفید است. به طور معمول، برای درمان یرقان (زردی) شیره انگور را با کمی سرکه مخلوط می کنند و به بیمار می دهند.

برای خرد کردن سنگ کلیه و مثانه می توانید شیره انگور را با جوشانده جو مخلوط کنید (جوشانده جو را بدین طریق آماده کنید: 20 گرم جو را در یک لیتر آب با حرارت خیلی ملایم به مدت 7 ساعت بجوشانید).
خوردن شیره انگور که با کمی پودر زعفران مخلوط شده باشد، برای رفع هم و غم، غضب شدید و ضعف اعصاب بسیار مناسب است و روند مصرف آن تا بهبودی باید ادامه داده شود.

شیره انگور

برای درمان کک و مک، آن را به تنهایی یا مخلوط با نمک روی لکه ها می مالند.
برای درمان آبسه (دمل) شیره انگور را با کمی گل ختمی پخته مخلوط کرده و به صورت مرهم روی آن قرار دهید تا دمل باز شود. علاوه بر آن، برای از بین بردن ورم هایی که بر اثر ضربه ایجاد شده اند نیز مفید است.
از دیگر خواص شیره انگور این است که باعث دفع اوره و مقداری از اسیدهای غیر مفید بدن می شود. کارشناسان تغذیه آن را پاک کننده بقایای غذاها در روده و معده می دانند.
شیره انگور و شیره خرما، هر دو دردهای رماتیسم و امراض شریانی و وریدی را تسکین می دهند.

چند تذکر در مورد شیره

بهتر است بدانید که شیره طبیعتی گرم دارد و مصرف آن برای افراد گرم مزاج باعث غلیظ شدن صفرا می شود و می تواند به جوش زدن در صورت و بدنشان منجر شود که راه درمان این مورد هم خوردن میوه های تازه با طبیعت سرد است.

روش تشخیص شیره توت تقلبی از اصل را می دانید؟

توجه داشته باشید که زیاده روی در خوردن دوشاببه خصوص در گرم مزاجان باعث سوزاندن خون، بالا بردن حرارت بدن و سردرد می‌شود، برای رفع این حالت بهتر است که از تخم ریحان و تخم خشخاش استفاده شود.
مصرف شیره برای افراد مبتلا به دیابت مضر است؛ گرچه شیره خرما به دلیل داشتن مواد قندی کم ضرر (گلوکز و ساکاروز)، برای بیماران دیابتی ضرر کمتری دارد ولی خوردن آن به آنها توصیه نمی شود.

و حواستان باشد که این ماده به غیر از انرژی زا بودن، کالری زیادی هم دارد و اگر فرد کم تحرکی هستید که روزانه بیش از 20 دقیقه پیاده روی منظم ندارید یا ورزش نمی کنید، بهتر است بدانید که با خوردن این ماده مغذی، حتماً چاقی و عوارض آن انتظارتان را می کشد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.