چگونه توت سفید را خشک کنیم؟
0
خرید آجیل ارزان

همان طور که می‌دانید، برای خشک کردن توت و تهیه توت خشک چندین روش وجود دارد که معمولترین و ابتدایی ترین روش، خشک کردن توت با آفتاب است. اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه توت را خشک کنید که سیاه نشود، این مقاله فروشگاه تازه چین را تا انتها بخوانید.

طرز تهیه توت خشک از توت سفید

یک روش این است که پارچه‌ای را در جایی آفتابگیر قرار داده و توت ها را به مدت ۳ یا ۴ روز روی آن بگذارید تا خشک شوند. یک روش سریع دیگر برای خشک کردن توت استفاده از مایکروویو است. سیستم‌های مایکروویو،‏ زمان خشک کردن توت را بدون اینکه بر روی کیفیت محصول تأثیر منفی داشته باشند،‏ به طور قابل توجهی کاهش می‌دهند. در نتیجه، با استفاده از ماکروویو در عرض ۳ دقیقه می توانید توت خشک تهیه کنید.

این مقاله را هم بخوانید: توت خشک و مزایای آن

راه دیگر تهیه توت خشک از توت سفید استفاده از دستگاه میوه خشک کن است. این دستگاه باعث خواهد شد آب میوه به صورت خیلی آرام و با حرارت خیلی کم تبخیر شود. اکثر این دستگاه های میوه خشک کن در کف خود المنت برقی دارند که این المنتها به صورت مشبک هستند و روی آنها هواکش قرار دارد. بسته به نوع میوه و نوع دستگاه میوه خشک کن که برای این کار استفاده می کنید، برای خشک شدن کامل میوه ها به 24 ساعت زمان نیاز دارید. (اما بهتر است کمی آبلیمو به توت ها بزنید تا سیاه نشوند )

اگر در منزل میوه خشک کن ندارید، برای تهیه توت خشک می توانید از فر نیز استفاده کنید که این هم روش خوبی است، زیرا برای این کار شکر یا ماده افزودنی دیگری به توت اضافه نمی کنید و برای انجام این کار تنها به چندین ساعت زمان نیاز دارید.

فایده تهیه توت خشک در خانه این است که روی نتیجه کار خود کنترل خواهید داشت و میوه ها را به هر اندازه و شکلی که مایل باشید، خشک می کنید، اما اگر امکان انجام چنین کاری را در منزل ندارید، می توانید از جاهای معتبر و مطمئن تهیه کنید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه حریره بادام

نحوه تهیه توت خشک

برای اینکه محصولی با بهترین درجه ممکن داشته باشیم، چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ آیا توت خشک به صورت عمده، به فروش می رسد؟ روشی که برای تهیه توت خشک در ایران استفاده می شود، غالبا در همه جا یکسان است. همان طور که می دانید، توت سفید یکی از بهترین میوه هایی است که خشک کردن آن رواج زیادی دارد. توت سفید به روش سنتی و آفتابی خشک می شود. در این روش، لازم است که توت بعد از برداشت مدتی در معرض حرارت مستقیم خورشید قرار گیرد و پس از آن که به صورت نیمه خشکی تبدیل شد، آن را به سایه می برند و ادامه خشک کردن آن به طور کامل در سایه انجام می شود. کیفیت، رنگ و بسیاری از ویژگی های توت خشک  به روش خشک کردن آن بستگی خواهد داشت.

توت خشک شده بسته به نوع آن و میزان قند، به شکلی از توت خشک تبدیل می شود. توت خشک، خشکباری معروف در ایران است که گونه های مختلفی دارد. سایر نمونه های توت خشک، در بازار به صورت عمده عرضه می شوند.

تهیه توت خشک

توجه داشته باشید که تهیه توت خشک باید در محیطی بهداشتی و عاری از هر گونه آلودگی انجام شود. توت خشک باید متناسب با نوع بافت و سرعت روند خشک کردن، تهیه شود تا میزان خشکی و نرمی آن مناسب باشد. به طور معمول، توت خشک به صورت عمده در مقادیری بالا تولید می شود و به همین دلیل، علاوه بر بازارهای داخلی، می تواند نیاز بازارهای خارجی را نیز تأمین کند. همان طور که گفتیم، توت باید در زیر آفتاب خشک شود. برای این کار یک پارچه سفید را روی زمین و در جایی که آفتاب گیر است (حیاط یا پشت بام) پهن کنید. سپس توت ها را با فاصله روی آن بریزید. سه یا چهار روز طول می کشد تا توت ها خشک شوند.

بررسی سینتیک خشک کردن توت سیاه و میزان انرژی مصرفی در آون مایکروویو

 توت سیاه جزء میوه‌های نرم است. این میوه نسبت به آسیب‌های مکانیکی از قبیل ضربه در هنگام برداشت و آلودگی میکروبی (کپک و مخمر) حساس است و به همین دلیل نمی‌توان آن را به طور مناسبی انبار کرد. به دلیل کوتاه بودن فصل برداشت و ماندگاری پایین، برای افزایش ماندگاری از روش خشک کردن استفاده می­شود. خشک کردن یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها است که برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شود. خشک‌کردن با کاهش رطوبت از ماده غذایی محافظت کرده و با کاهش فعالیت میکروبی از فاسد شدن آنها در طول مدت نگهداری جلوگیری می‌کند. در این مطالعه، سینتیک خشک کردن، ضریب نفوذ حرارتی، تعیین بهترین مدل ریاضی و انرژی فعال‌سازی برای توت سیاه با استفاده از آون مایکروویو را بررسی کرده ایم.

مواد و روش‌ها

  توت سیاه با استفاده از آون مایکروویو در ۴ سطح توانی (۲۰۰، ۳۰۰، ۴۰۰ و ۵۰۰ وات) خشک شد و نتایج آن با یکدیگر مقایسه شد. وزن نمونه‌ها هر ۳۰ ثانیه با استفاده از ترازوی دیجیتال (GF600-Japan) اندازه گیری شد. برای فرآیند مدل­سازی ریاضی، ۹ مدل تجربی بر داده‌‎های آزمایشگاهی برازش داده شد و سپس با توجه به بیشترین مقدار (R2)، کمترین مقدار (c2) و (RMSE) بهترین مدل ریاضی با دقت بالا انتخاب شد.

یافته‌ها

نتایج به دست آمده از تحلیل رگرسیونی مدل‌های بررسی شده نشان داد که مدل میدیلی بهترین برازش را با داده­های به دست آمده نشان می­دهد. علاوه بر این، بیشترین میزان ضریب نفوذ رطوبتی مؤثر در توان ۵۰۰ وات به میزان  m2/s5-10× ۲۸/۳ و کمترین میزان ضریب نفوذ رطوبتی موثر در توان ۲۰۰ وات به میزان  m2/s6-10× ۵۸/ ۹ به دست آمد.

بهتر است این مقاله را هم بخوانید: آشنایی با خواص شیره توت برای سلامت بدن

نتیجه‌گیری

نتایج این تحقیق حاکی از آن بود که خشک­ کردن با استفاده از مایکروویو می­تواند روش مناسبی برای کاهش رطوبت مواد غذایی مرطوب به ویژه توت سیاه و تهیه توت خشک باشد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.