کاشت گردو در گلدان
0
کاشت گردو در گلدان


در کنار مقالاتی که تاکنون در خصوص گردو و موضوعات مرتبط با آن برایتان منتشر کرده‌ایم، امروز قسمت جالبی را برایتان توضیح خواهیم داد که شک نداریم چیزی در موردش نمی‌دانید: کاشت گردو در گلدان . بله درست خوانده‌اید. گردو را می‌توانید در گلدان هم بکارید. برای آشنایی با نحوۀ کاشت گردو در گلدان این مقالۀ فروشگاه تازه چین را تا انتها بخوانید.

اطلاعاتی در مورد گردو

گردو جزو آن دسته گیاهانی است که به طور طبیعی دوره رشد طولانی دارد و به طور معمول، برای عمل‌آوری و بار نشستن آن به زمان زیادی لازم است. تاریخچۀ پرورش و کاشت درخت گردو به زمان‌های بسیار دور و نامعلوم برمی‌گردد، به طوری که پایه‌های وحشی گردوی ایرانی در منطقه کوه‌های کارپاتیان در شرق اروپا، سرتاسر ترکیه، عراق، ایران، روسیه جنوبی و افغانستان تا شمال غربی هیمالیا یافت شده است.

همچنین بخوانید: خواص گردو برای کودکان

گردو انواع مختلف و ارقام بسیاری دارد. امروزه با پیشرفت علوم کشاورزی و اصلاح گیاهان، گونه‌های مختلفی از این گیاه تولید شده است که نسبت به گیاه اصلی قد کوتاهتری دارد و زود بازده تر است و می‌تواند شرایط محیط را تحمل کند. این گونۀ جدید گردو بعد از دو سال و حتی در گلدان نیز به بار می‌نشیند و پس از 5 سال به صورت اقتصادی می‌توان از آن بهره برداری کرد.

از آنجایی که این درخت قد کوتاهی دارد، تا 6 سالگی می‌توانید آن را در آپارتمان نگهداری کنید و این ارتفاع کوتاه شرایط برداشت محصول را آسان کرده است. بنابراین، ضمن داشتن درختچه‌ای سرسبز در محیط آپارتمان، می‌توانید از گردوی تازه به صورت خانگی برداشت کنید.

گردوی تازه و خیس تویسرکان (بدون پوست سبز )
گردوی تازه و خیس تویسرکان (بدون پوست سبز )

روش کاشت گردو در گلدان

برای کاشت گردو در گلدان می‌توانید بذر اصلاح شده درخت گردو با نام گردوی خوشه ای را تهیه کنید، ولی به نظر ما بهتر است از نهال گردو استفاده کنید تا زودتر به بار بنشیند. علاوه بر این، بهترین فصل کاشت گردو در گلدان اوایل بهار است.

  • برای کاشت درخت گردو از طریق بذر، بذرهای گردو را به مدت یک شب در یک سطل آب قرار دهید. سپس، یک کیسه پلاستیکی بدون منفذ را با پرلیت مرطوب پر کنید و بذرها در پرلیت قرار دهید، به گونه‌ای که با پرلیت پوشانده شوند. حال کیسه پلاستیکی را به مدت 3 تا 4 ماه در یخچال بگذارید و هر زمان که حس کردید پرلیت در حال خشک شدن است، آن را مرطوب کنید.

  • بعد از گذشت 3 تا 4 ماه، یک گلدان 4 تا 5 لیتری برای کاشت بذر گردو آماده کنید. گلدان را با اندازه‌های مساوی کمپوست، خاک گلدان، شن و ماسه درشت پر کنید و آن‌ها را با هم مخلوط کنید. سپس به مخلوط آب اضافه کنید تا جایی که احساس کنید 13 سانتی متر از قسمت بالایی خاک مرطوب شده است.

این مقاله را هم بخوانید: 5 دلیل خوب برای خوردن گردو

  • حال در این مرحله از کاشت گردو در گلدان بذر گردو را در عمق 5/2 تا 5 سانتی متری خاک بکارید و گلدان را در یک مکان با سایه جزیی بگذارید.
  • توجه داشته باشید که خاک را باید مرطوب نگه دارید، به گونه‌ای که همیشه 8 سانتی متر از قسمت بالایی خاک مرطوب باشد. هر زمان که احساس کردید قسمت بالایی خاک در حال خشک شدن است، باید آن را مرطوب کنید. هیچ گاه نگذارید خاک به طور کامل خشک شود. علاوه بر این، از خیس کردن کامل خاک خودداری کنید.
  • در صورت کاشت گردو در گلدان از طریق نهال آن، داخل خاک گلدان گودالی ایجاد کنید و نهال را داخل گودال بگذارید. مراقب باشید که ریشه ها آسیب نبینند و به صورت پخش درون خاک قرار گیرد.
  • روی ریشه‌ها را با خاک مرطوب بپوشانید و به خوبی فشار دهید تا از خشک شدن آنها جلوگیری شود.
  • آبیاری درخت گردو اهمیت زیادی دارد، آب ناکافی باعث رشد کم، کاهش عملکرد و کاهش کیفیت گردو می شود و آبیاری بیش از حد هم باعث کندی رشد و نیز باعث ایجاد بیماریهای طوقه و ریشه درخت می‌شود. به علاوه، لازم به ذکر است که برای جلوگیری از شیوع بیماری باید به روش آبیاری درخت گردو توجه داشته باشید و نباید طوری آبیاری کنید که آب به تنه درخت برسد.
گردو خشک تویسرکان
گردو خشک تویسرکان

شرایط محیطی مورد نیاز کاشت درخت گردو در گلدان

خاک

 گردو برای رشد به خاک‌هایی حاصلخیز و عمیق با زهکش کافی نیاز دارد. بهترین خاک برای کاشت درخت گردو خاک ماسه ای  – لومی و کمی اسیدی با زهکش مناسب است.


دما

 دمای مورد نیاز برای گردو بین 7 تا 21 درجه است. توجه داشته باشید که گردو در دماهای زیر 10- درجه از بین می رود. از طرف دیگر، دمای بالای تابستان هم به مغز آن آسیب می‌رساند. دما نباید بالاتر از 43 درجه سانتی گراد شود.


نور

در زمینۀ کاشت گردو در گلدان بهتر است بدانید که گردو درختی است که بیشتر از هر درخت دیگری به نور نیاز دارد و برای رشد کامل و بهینه به نور کامل آفتاب و تابستان طولانی نیاز دارد.


آبیاری

 نحوه و مقدار آبیاری درخت گردو  اهمیت بسیاری دارد، نهال گردو به هفته ای 2.5 لیتر آب نیاز دارد.کوددهی

در صورت کاشت گردو در گلدان توجه داشته باشید که به گلدان گردوی خود باید در اوایل بهار کود بدهید. درخت گردو به نیتروژن زیادی نیاز دارد. برای درخت گردو به میزان 3 تا 4 کیلو کود دارای آمونیوم سولفات استفاده کنید. به آرامی کود را در اطراف درخت پخش کنید. کود را با فاصله 45 سانتی متری از تنه درخت روی خاک اضافه کنید.

گردو تازه چین،خرید خشکبار

آفات و بیماری ها

از بیماری‌های مهم درخت گردو می‌توانیم به آنتراکنوز، بلایت، پوسیدگی ریشه، شانکر، لکه برگی و مرگ گیاه که از نوک برگها و ریشه آغاز می‌شود اشاره کنیم.

گیاه شناسی گردو

گردو درخت یا درختچه ای است که در برخی موارد، ارتفاع آن به ۲۵ متر هم می‌رسد. گردو تنه صاف با رنگ نقره‌ای و در برخی گونه‌ها، خاکستری دارد و برگ‌ها به شکل مرکب شانه‌ای بوده و معطر هستند. گل‌های نر و ماده گرد، جدا از هم و در روی یک درخت تشکیل می‌شوند. میوۀ این درخت شفت مانند و دارای میان برگوشتی و محتوی مواد تلخ است. میان برگوشتدار میوه، فقط در گردوی تازه که همه قسمت‌های میوه را در بر دارد، دیده می شود. درون بر گردو ، سخت و شکننده است و درون آن دانه مرکب از 2 لپه حجیم با اندوخته فراوان از مواد روغنی‏، وجود دارد. ارزش غذایی و خواص گردو آن را به خوراکی ارزشمند تبدیل کرده است. برای آشنایی با خواص گردو و ارزش غذایی ان می‌توانید به مقالاتی که در این زمینه منتشر کرده‌ایم، مراجعه کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید