گردوی تویسرکان بهترین گردو از نظر کیفیت و کمیت در ایران
3
گردو تویسرکان

گردوی تویسرکان موقعیت بی نظیری برای اقتصاد شهر تویسرکان و استان همدان است . آوازه ی این محصول در همه ی جهان پیچیده است . ولی متاسفانه تا به الان توجه خوبی به این موقعیت که باعث رونق اقتصاد میشود نشده است . شهرستان تویسرکان به دلیل داشتن حدودا 5500 هکتار باغ گردو و تولید گردو با بهترین کیفیت ممکن در کل جهان ، با عنوان پایتخت گردوی کشور ایران نامیده شد .

گردوی تویسرکان

اسم گردو و تویسرکان در جهان کنار هم قرار گرفته اند و این دو با هم شناخته شده هستند . محصول گردو در تویسرکان موقعیت بسیار خوبی برای ایجاد گردشگری در این شهرستان است . این محصول فرهنگ و تاریخ و تمدن شهرستان تویسرکان به شمار میرود .

طبق شناخت مردم از تویسرکان ، در این شهرستان عموم اقتصاد مردم با پرورش گردو است .

عدم توجه به موقعیت پیشرفت تویسرکان

ایجاد صنعت جدید در تویسرکان با تولید فراورده هایی با استفاده از این گردوی مرغوب ، چیزی است که تقریبا میتوان گفت هیچ حمایت و برنامه ریزی برای آن نشده . با ایجاداین صنعت فراورده های باکیفیت و مورد پسند مردم از گردو تویسرکان تولید میشود . در 20 آبان سال 1396 همایش گردو در تویسرکان برگزار شد .

در این همایش دستگاه های دولتی و بخش خصوصی حضور داشتند . همایش با برگزاری کارگاه های آموزش مثل : سر شاخه کاری و پیوند زدن و تغذیه و پرورش گردو  همراه بود . برای امسال مسئولان شهرستان تویسرکان پیگیر برگزار کردن جشن گردو تویسرکان به صورت پر رنگ در نیمه ی دوم شهریور ماه که فصل برداشت گردو نیز است ،هستند.

در مورد گردو اطلاعات کاملی داشته باشید. کلیک کنید!

تصمیم بر این است که جشن با زمان چهار روز تا یک هفته برگزار شود . که در این جشنواره گردشگران از سر تا سر کشور امکان حضور در این جشن زیبا را داشته باشند و جذابیت های گردشگری تویسرکان را ببینند. نوع ساخت باغ ها در تویسرکان سنتی است و برداشت گردو به صورت کاملا سنتی انجام میشود .

متاسفانه این موضوع باعث شده که در سال حدودا سه نفر در اثر سقوط از درختان بلند گردو دچار معلولیت شوند و یا جانشان را از دست بدهند .

تویسرکان قطب تولید گردوی ایران ( گردوی تویسرکان)

با کیفیت ترین و بهترین گردو در ایران گردو تویسرکان است . تویسرکان از شهرستان های استان همدان است . که از لحاظ چربی مفید گردو تویسرکان برترین گردو است . از لحاظ میزان تولید گردوی تویسرکان در درجه ی دوم قرار دارد.

گردو تویسرکان طبق اظهار نظر کارشناس ها و به طور رسمی هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ کمیت در بالاترین سطح قرار دارد و شهرت جهانی دارد.

این شرایط خوبی برای پیشرفت این شهرستان است . با این وجود متاسفانه این شهرستان به دلیل نبودن رونق اقتصاد در سالهای اخیر با کاهش جمعیت مواجه شده است . طبق کیفیت و کمیت این محصول در تویسرکان ، این شهر میتواند به مرکز تولید گردو در جهان تبدیل شود .

اما این کار با کشاورزی به صورت سنتی امکان پذیر نیست . برای تحقق این پیشرفت کشاورزی باید به صورت صنعتی و پیشرفته انجام گیرد .

جایگاه تویسرکان در جهان

شهرستان تویسرکان درکشورجایگاه و مقام اول تولیدگردو را دارد وایران بیشترین آمار تولیدگردو را درجهان دارد . با توجه به آمار سازمان جهانی خواربار بعد از چین و آمریکا ، ایران از لحاظ تولید و سطح زیر کشت گردو مقام سوم را دارد و اما از نظر کیفیت مقام اول را در جهان دارد که گردو تویسرکان باعث کسب این مقام شده است .

به همین دلیل تویسرکان توسط کانون گردوی ایران با عنوان قطب تولید گردو در کشور نامیده شد . فرماندار تویسرکان در گفت و گویی با خبرنگار همشهری گفت :

با هماهنگی های ایجاد شده در کشور شهرستان تویسرکان به عنوان پایتخت گردوی ایران برگزیده شد . فرماندار تویسرکان از اثرات مثبت دو جشنواره ی گردوی برگزار شده در سال های گذشته صحبت کرد و گفت :

تویسرکان آمادگی بر گزاری جشنواره ی ملی یا حتی جشنواره ی جهانی گردو را دارد . از تاثیرات مثبت این جشنواره برای تویسرکان ،رونق بسیار خوب بازار گردوی تویسرکان بود . جناب خاکسار با توضیح این که تویسرکان قطب گردوی جهان است بیان کرد :

برای این که وضعیت گردو هر چه بهتر پیشرفت کند باید نکته هایی را قبل از تولید گردو در نظر گرفت . ایشان با هدف بهره برداری بسیار بیشتر بیان کرد که باید کلاس های آموزشی برقرار کرد و سطح علم باغداران را در زمینه ی تولید افزایش داد . دومین مرکز تحقیقاتی گردو در روستای کرزان واقع در تویسرکان است .

گردوی تازه

این ایستگاه تحقیقاتی کار خود را با سرمایه گزاری روی 17 کار تحقیقاتی مخصوصا پژوهش برای اصلاح کردن ژنوتیپ های مختلف گردو و تولید کردن نهال گردوی پیوندی آغاز کرد . خاکسار گفت :

ایستگاه تحقیقاتی روستای کرزان به عنوان یکی از مرکز های تحقیقاتی توانمند کشور شناخته شده است .

 

مرغوبیت گردوی تویسرکان

با توجه به آب و هوایی که تویسرکان دارد یکی از عالی ترین مناطق برای تولید گردو است . زیرا درخت گردو در اب و هوای کوهستانی بهترین بازده را دارد . که البته گردو در شهر های دیگری از ایران و در چین و فرانسه و آمریکا تولید میشود اما هیچ کدام از این گردو ها کیفیت گردو تویسرکان اصیل را ندارد .

متاسفانه سود جویانی هستند که گردو های منطقه های دیگر را به تویسرکان می آورند و با مغز گردوی تویسرکان مخلوط میکنند و به عنوان گردوی تویسرکان میفروشند . فصل برداشت گردو از اواخر شهریور تا پایان مهر ماه است . بهترین و تازه ترین گردوی تویسرکان در این فصل موجود است .

اگر برای خرید گردو به بازار رفتید ذره ای از مغز گردو را ما بین دو انگشت شصت و اشاره قرار داده و فشار دهید اگر مقدار قابل توجهی روغن از آن خارج شد به احتمال بسیار زیاد گردوی تویسرکان است و مرغوب است . این یکی از راه های تشخیص گردوی تویسرکان از سایر گردو ها است .

اگر شما یکبار با گردوی اصیل تویسرکان خورش فسنجان درست کنیداز طعم و عطرآن حیرت زده میشوید . جالب این است که بدون اضافه کردن ذره ای روغن ، مقدار بسیار زیادی روغن روی خورش را میپوشاند .

ما همه اطلاعات را در مورد گردو ، در سایت تازه چین قرار داده ایم . هر گونه سوالی درمورد گردو دارید میتوانید بامطالعه مقاله های سایت تازه چین به بهترین جواب برای سوال خود برسید .

 

3 دیدگاه

  1. معلم وردپرس مرداد 23, 1397 پاسخ

    بسیار مطلب جالب در مورد گردو تویسرکان بود . موفق باشید .

  2. زهرا سبزعلی شهریور 8, 1397 پاسخ

    گردو تویسرکان بسیار عالی و چرب و خوشمزه است .

  3. علی مهر 12, 1398 پاسخ

    سلام خسته نباشید. قیمت گردوی امسال چقدر است؟گردوی خوب و بدون تقلب رو میتونم از شما تهیه کنیم

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.