گردوی سوزنی چیست و چکونه مغز آن را جدا کنیم؟
0
گردوی سوزنی

حتماً تا به حال اسم گردوی سوزنی به گوشتان خورده است. شاید در مورد این نوع گردو اطلاعات چندانی نداشته باشید. اما برای کسب اطلاعات در این مورد به جای خوبی مراجعه کرده اید. در این مقالۀ فروشگاه تازه چین اطلاعات خوبی را در مورد گردوی سوزنی برایتان فراهم کرده ایم که پیشنهاد می کنیم تا انتها بخوانید.

همچنین بخوانید: ویژگی های گردوی مرغوب

گردوی سوزنی چیست؟

گردو‌ی سوزنی یکی از انواع گردو است که مغز آن را به سادگی نمی توانید جدا کنید. در این نوع گردو، مغز در درون پوسته چوبی فرو می رود و به دلیل برجستگی‌های زیادی که در پوسته چوبی گردو وجود دارد، هنگام شکستن و جداکردن، مغز خرد شده و به شکل کامل (چهارپر یا دوپر) خارج نمی‌شود.

به همین دلیل، این نوع گردو از سایر انواع ارزان‌تر است. البته باید توجه داشته باشید که ممکن است گردوی سوزنی از نظر طعم با سایر انواع گردوها تفاوتی نداشته باشد، اما به دلیل خرد شدن و سخت جداشدن مغز آن، گردوی سوزنی در میان خریداران محبوبیت چندانی ندارد.

 مغز گردوی سوزنی را چگونه درآوریم؟

برای درآوردن مغیز گردوی سوزنی پیش از هر چیز باید بدانید که به سادگی نمی‌توانید  مغز این نوع گردو را کامل خارج کنید. بهتر است بدانید که برای جداکردن مغز گردو سوزنی، همانظور از که از نوع گردو مشخص است، باید از ابزار تیزی مانند سوزن استفاده کنید تا بتوانید این کار را به خوبی انجام دهید.

اما برای جدا کردن مغز این نوع گردو یک ترفند کاربردی وجود دارد که در این مقاله آن را به شما نشان خواهیم داد: ابتدا گردو را با پوست داخل آب بیاندازید و بگذارید ۴-۵ روز در آب بماند تا خیس بخورد. سپس تا گردوها خشک نشده پوستشان را بشکنید. پس از خیس خوردن، پوست گردو راحت‌تر جدا می‌شود و می‌توانید مغز آن را به صورت «دو پَر» جدا کنید. حواستان باشد که بلافاصله بعد از شکستن گردو باید مغز آن را جدا کنید و گرنه نمی توانید مغز گردو را سالم درآورید.

تشخیص گردو سوزنی از غیر سوزنی
تشخیص گردو سوزنی از غیر سوزنی

 روش شکستن گردوی سوزنی

 شکستن پوست گردو سوزنی با سایر گردو‌ها تفاوتی ندارد. اما برای شکستن گردو همانطور که در قسمت بالای همین مقاله توضیح دادیم، می‌توانید پوست آن‌ را ابتدا خیس کنید، چون این کار باعث می‌شود پوست گردو راحت‌تر جدا شود. البته توجه داشته باشید که حتماً بعد از شکستن گردو، مغز آن  را خشک کنید تا کپک نزند.

پس از خیس کردن پوست گردو با  استفاده از گردو شکن می‌توانید پوست گردو را راحت‌تر جدا کنید. اگر گردوشکن ندارید، می‌توانید از سنگ یا آجر هم استفاده کنید که این دو هم ابزارهای خوبی برای این کار هستند!

نحوه تشخیص گردو سوزنی

برای تشخیص این نوع گردو فقط یک راه وجود دارد: تنها راه تشخیص گردوی سوزنی از سایر انواع گردو شکستن و جداکردن مغز آن است. اگر پس از شکستن گردو مغز آن به سختی جدا شد و هنگام جدا شدن مغز خرد شد و درون پوست گیر کرد، نشانه این است که گردو سوزنی است. اما گردو سوزنی را از روی برجستگی‌های داخل پوست چوبی‌اش هم می‌توانید تشخیص دهید، بدین صورت که قسمت داخلی پوست چوبی گردو سوزنی پستی و بلندی زیاد دارد و به همین علت است که مغز گردوی آن راحت جدا نمی‌شود.

این مقاله را نیز بخوانید: نگهداری مغز گردو

 قیمت گردو سوزنی

 همانطور که برایتان توضیح دادیم، قیمت گردو سوزنی از گردوهای معمولی کمتر است. البته این احتمال هم وجود دارد که برخی از فروشندگان از اطلاعات کم خریداران سوء ‌استفاده کرده و گردوی سوزنی را به جای گردوی درجه یک بفروشند یا این که گردو سوزنی را با گردوهای درجه یک مخلوط کنند. به طور کلی، خرید گردوی سوزنی به صرفه نیست؛ زیرا بیشتر وزن آن را پوست گردو تشکیل می دهد و مغزی هم که جدا می‌شود اغلب خرد شده است. بنابراین، هنگام خرید حتماً چند عدد گردو را بشکنید و مطمئن شوید که گردو سوزنی نمی خرید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.