توت خشک و مزایای آن
0
خواص توت سفید

توت خشک (سفید) که در ماندرین چین بدان سان شنگ گفته می‌شود، می‌تواند دو معنای کاملاً متفاوت داشته باشد؛ میوۀ درخت توت سفید (موروس آلبا) یا میوۀ توت که رنگش سفید است. همان طور که می‌توانید ببینید، مفهوم اول عملاً مفهوم دوم را پوشش داده است. با توجه به رنگ‌های مختلف، توت را تقریباً می‌توانیم به صورت سیاه و سفید دسته بندی کنیم. در مقایسه، توت سفید آبدارتر، شیرین‌تر، بزرگتر است و طعم بهتری دارد و بنابراین بهترین حالت این است که به صورت تازه مصرف شود.

توت خشک
توت خشک

اما بر اساس ارزش غذایی و کاربردهای پزشکی، این دو تفاوت زیادی با هم ندارند و نیازی نیست این دو را جدا از هم بدانید، هر چند برخی از گیاه شناسان عقیده دارند که توت سیاه به ویژه زمانی که به عنوان یک معجون حیات بخش استفاده می‌شود، از نظر خواص درمانی به طور کلی از توت سفید بهتر است. بنابراین، در این مقاله قصد داریم بدون توجه به رنگ توت، بر روی توت خشک تمرکز کنیم و نکاتی را در مورد آن برایتان توضیح دهیم.

توت خشک سفید چیست؟

به عنوان رایج ترین نوع توت چین، توت سفید از نظر دارویی گزینه‌ای پیش فرض در تمام فرمول‌هایی است که حاوی این گیاه است. به بیان دیگر، در اصل به گوش خشک شدۀ موروس آلبا اشاره می‌کند که گیاهی از خانوادۀ موراسه است (موراسه  عموماً خانواده‌های توت سانان یا انجیر سانان نامیده می‌شود). بنابراین، سایر نام‌های آن عبارتند از سنبلۀ میوۀ توت، فروکتوس موری، سانگ شن زی، توت سفید، موری فروکتوس، فروکتوس موری آلبا و از این قبیل. در کشور چین، این میوه عمدتاً در جیانگ سو، ژجیانگ و هونان تولید می‌شود. به طور معمول، توت سفید را از ماه آوریل تا ژوئن برداشت می‌کنند که رسیده باشند. سپس توت را باید در زیر نور آفتاب یا پس از کمی بخار دهی خشک کنند تا توت خشک به دست آید.

توت خشک ظاهری کشیده دارد که طولش 1 تا 2 سانتی متر و قطرش 6 تا 10 میلیمتر است. سر میوه توت خشک دسته‌ای وجود دارد که طولش 1 تا 5/1 سانتیمتر است. سطح آن به رنگ‌های ارغوانی، سیاه یا سفید است. رویان توت خشک به رنگ سفید، چرب و سرشار از قند است. بوی ملایمی دارد و طعمش کمی ترش و شیرین است. به طور کلی، توت خشک با اندازۀ بزرگتر، گوشت ضخیمتر و سیاه رنگ و دارای قند بیشتر ارجحیت دارد.

تصاویر محصولات ما را به صورت روزانه در اینستاگرام تازه چین مشاهده کنید.

ارزش‌های غذایی توت خشک

در این بخش، توضیحاتی را در مورد ارزش‌های غذایی توت داده ایم – توت رسیده بسیار مغذی است و هر 100 گرم آن محتوی  8/81 گرم آب، 8/1 گرم پروتئین، 3/0 گرم چربی، 9/4 گرم سلولز، 10 گرم کربوهیدرات، 2/1 گرم خاکستر، 30 میلی گرم کاروتن، 02/0 میلی گرم تیامین، 06/0 میلی گرم ریبوفلاوین، 95/6 میلی گرم ویتامین E، 33 میلی گرم پتاسیم، 27/0 میلی گرم روی، 08/0 میلی گرم سلنیوم است. علاوه بر این مواردی که گفتیم، توت محتوی اسید تانیک، اسید مالئیک، ویتامین C و اسیدهای چرب نیز هست. چربیهای آن عمدتاً اسید لینولئیک، اسید اولریک، اسید پالمیتیک، اسید استیریک و مقدار کمی هم اسید اکتانویک، اسید نونانوئیک، اسید دیکانوئیک، اسید میریستیک، اسید لینولنیک و از این قبیل هستند.

مزایای توت خشک

از آنجایی که توت به دسته‌های سفید و سیاه تقسیم می‌شود، بسیاری از مردم می‌پرسند که کدامیک از این دو بهتر است و خواص درمانی بهتری دارد؟ در واقع، در خصوص کاربردهای پزشکی هیچ اختلاف فاحشی بین این دو وجود ندارد. با این حال، طب سنتی چینی تصور می‌کند که توت سیاه بر چاکراه کلیه اثر می‌گذارد در حالی که توت سفید بر روی کانال ریه اثر می‌کند؛ بنابراین، توت سیاه برای درمان نارسایی کلیه و درد در پا و کمر توصیه می‌شود، در حالی که توت سفید برای معالجۀ نارسایی ریوی و سرفۀ مزمن ترجیح داده می‌شود. علی الخصوص، مزایای سلامتی آن به شرح زیر هستند:

الف) مکمل غذایی.

این نوع توت آب فراوان، کربوهیدرات، ویتامین، کاروتنوئید و عناصر کمیاب ضروری دارد که می‌توانند حجم خون بدن را به طور مؤثری افزایش دهند. مهم‌تر آن که این داروی مقوی راکد نیست. به عبارت دیگر، یک رژیم درمانی کامل برای بیمارانی است که فشار خون بالا یا بیماری‌های مربوط به زنان دارند.

ب) تقویت طحال و معده و بهبود سلامت گوارش.

این میوه محتوی اسید تانیک، یک اسید چرب، اسید مالیک و سایر مواد مغذی است که می‌توانند به هضم چربی، پروتئین و نشاسته کمک کند. در نتیجه، از آن می‌توان برای درمان اسهال ناشی از سوء هاضمه استفاده کرد.

پ) بهبود و ترمیم رنگ مو. توت علاوه بر مواد مغذی مورد نیاز بدن،

محتوی عناصری است که برای مو مفید هستند که می‌توانند  رشد آن  را  بیشتر کرده و بنابراین کمک می‌کند که رنگ خاکستری مو دوباره به مشکی برگردد.

انجیر خشک این مقاله را حتماً بخوانید: آیا انجیر خشک برای کاهش وزن مفید است؟

ت) جلوگیری از اسکلروز عروقی.

این میوه سرشار از رزوراتول است که یک آنتی اکسیدان قوی است که می‌تواند پراکسیداسیون لیپید LDL را مهار کند، جلوی سمیت سلولی ناشی از اکسیداسیون LDL را بگیرد و سپس سلول‌ها را به طور خاصی در برابر پروکسیداسیون محافظت کند. علاوه بر این، رزوراتول می‌تواند تجمع پلاکت را کاهش داده و بنابراین، جلوی تصلب شریان را بگیرد.

ث) ضد سرطان.

این میوه محتوی مقدار زیادی روتین است که پزشکی مدرن اثبات کرده است می‌تواند جلوی ابتلا به سرطان رودۀ بزرگ را بگیرد و علاوه بر این، روتین خون را خنک می‌کند، جلوی خونریزی را می‌گیرد، آتش کبد را از بین می‎برد، التهاب را کاهش می‎دهد و ویروس‌ها را از بین می‌برد؛ در نتیجه، خوردن روزانۀ این میوه می‌تواند به جلوگیری از ابتلا و درمان خونریزی مغزی، فشار خون بالا، خونریزی شبکیه، برونشیت مزمن و از این قبیل کمک کند.

ج) تقویت کبد و کلیه.

توت کبد و کلیه را تنظیم می‌کند، ویتامین و مواد مغذی را وارد خون می‌کند، ترشح بزاق و مایعات بدن را افزایش داده و جاهای خشک را مرطوب می‌کند؛ بنابراین، برای عطش مصرفی ، کمبود مایعات بدن و خشکی روده با یبوست که به دلیل کمبود مایعات یین و خون در کبد و کلیه ایجاد می‌شود، ایدئال است

چ) کالری کم.

توت خشک کالری بسیار کمی دارد؛ بنابراین، خوردن آن هیچ تأثیری بر برنامۀ کاهش وزنتان نخواهد داشت.

ح) درمان اختلال کارکرد جنسی.

این میوه تأثیر معینی بر تنظیم کلیه و کبد می‌گذارد و بنابراین، کیفیت زندگی جنسی مردان را تا حد زیادی بهبود می‎بخشد. در ضمن، این میوه می‌تواند ناتوانی جنسی، انزال زودرس، اسپرم مرده و سایر اختلالات عملکرد  جنسی  را درمان کند.

خ) ضد پیری.

زمانی که نوبت به پرهیز غذایی می‌رسد، تنظیم Qi و خون روش اصلی است. علاوه بر این، می‌تواند در طولانی مدت برای تنظیم کمبود خون qi و در نتیجه طولانی شدن پیری مؤثر باشد.

اقدامات دارویی مدرن توت خشک

 • توت خشک می‌تواند تحول لنفوسیت‌ها را نسبتاً ارتقا دهد.
 • می‌تواند بلوغ سلول T را ارتقا داده و بنابراین، کارکرد سلول‌‌های T را بازمی‌گرداند.
 • توت خشک می‌‌تواند عملکرد سیستم ایمنی هومورال در موش‌‌های جوان را بهبود بخشد.
 • می‌تواند رشد سلول‌های مغز استخوانی را بهبود بخشد.
 • توت خشک می‌تواند فعالیت سلول‌‌های قرمز خون غشا (Na(+)-K+-ATPaase) را کاهش دهد که شاید یکی از دلایلی باشد که یین را تغذیه می‌کند.
 • می‌تواند کاهش گلبول‌های سفید خون ناشی از سیکلوفسفامید را جلوگیری کند.

نمونه‌ای از دستور العمل‌های توت خشک سفید شده در مورد داروهای گیاهی

بر اساس کتاب دستور داروسازی چینی، توت خشک سفید طعم ترش و طبیعت سرد دارد و به چاکراه‌های قلب، کبد و کلیه می‌رود. کارکردهای اصلی توت خشک سفید تغذیۀ یین و تقویت خون و افزایش تولید و ترشح بزاق و مایعات خون است. کاربردهای و تجویزهای اصلی شامل سرگیجه، وزوز گوش، تپش قلب، بی خوابی، سفید شدن زودرس مو، تشنگی ناشی از اختلال در مایعات بدن، تشنگی مفرط ناشی از حرارت داخلی و کمبود خون ناشی از یبوست می‌شود. مقدار دوز توصیه شده 9 تا 15 گرم جوشانده است.

طرز تهیه شیره توتاین مقاله را از دست ندهید: آشنایی با طرز تهیه شیره توت در منزل

 • به نقل از مین نان جیان کائو یائو (گیاه پزشکی عوامانه و غیرعلمی در مینان)، از توت تازه به تنهایی می‌توان برای درمان بی خوابی و یبوست مزاجی ناشی از ناکارایی قلب و کلیه استفاده کرد.
 • به نقل از ون وو گائو از سو ون بینگ جی بائو مینگ جی، آب میوۀ آن را می‌‌گیرند و به خامه تبدیل می‌کنند تا سل غدد لنفاوی را با آن درمان کنند.
 • به نقل از پای هو جی جیان فانگ (نسخه‌های ساده‌ای که پایهو گردآوری کرده است)، توت را خشک و سپس پودر می‌کنند تا درد شکمی از نوع یین را با آن درمان کنند.

عوارض جانبی و ممنوعیت‌‌های مصرف توت خشک

توت خشک سفید یک میان وعدۀ بسیار خوب است اما خوردن بیش از اندازه می‌‌تواند به چند واکنش جانبی  ناخواسته منجر شود:

 • از آنجایی که توت خشک محتوی مواد همولتیک و آلرژیک و اسید هیالورونیک است، احتمال دارد که مصرف بیش از حد آن می‌تواند باعث توسعۀ همولیتیک کولیتیس شود.
 • کودکان نباید توت خشک زیادی بخورند. به این دلیل که مهارکنندۀ تریسپین – اسید تانیک فراوانی دارد که بر جذب آهن، کلسیم، روی و سایر مواد در بدن تأثیر می‌گذارد.
 • افرادی که از اسهال ناشی از نارسایی طحال رنج می‌برند، نباید توت خشک بخورند چون توت خشک طبیعت سردی دارد.
 • افراد مبتلا به دیابت نباید توت خشک بخورند، چون این میوه سرشار از قند است.

فروشگاه تازه چین

فروشگاه تازه چین فروشندۀ گردو و خشکبار تویسرکان در این مقاله مهمترین خواص توت خشک را برای شما کاربران عزیز شرح داده است. برای سفارش خرید محصول مورد نظر خود می توانید به صفحه فروشگاه بروید و سفارش خود را ثبت کنید برای برقراری ارتباط با ما به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.