انواع غذاهایی که میشه با گردو تهیه کرد
0

غذا با گردو و روش تهیه آنها :

خورش فسنجان

خورش فسنجان از قدیمی ترین و اصیل ترین خورش های ایرانی است.

 

 مواد لازم برای چهار نفر
400 گرممغز گردوی آسیاب شده یا خورد شده
به تعداد افراد ران و سینه تکه شده مرغ
1 عدد متوسطپیاز رنده شده
4 قاشق سوپ خوریرب انار
2 قاشق سوپ خوریشکر
3 لیوان فرانسویآب خیلی سرد
به مقدار لازمآبلیمو (در صورت علاقه)
به مقدار لازمنمک
به مقدار لازمزردچوبه
به مقدار لازمروغن مایع

طرز تهیه :

پیاز را در ظرف دیگری با مقداری روغن تفت دهید، سپس مرغ، زردچوبه و نمک را اضافه کنید و تفت بدهید تا ادویه ها به خورد مرغ بروند، سپس 2 لیوان آب به مرغ اضافه کنید و 1 ساعت زمان بدهید تا مرغ به خوبی پخته شود( مرغ را نیم پز بردارید چون بقیه پخت آن باید با گردو انجام شود).

داخل یک قابلمه آب سرد بریزید و گردوها را بلافاصله اضافه کنید سپس قابلمه را روی حرارت زیاد بگذارید تا آب به جوش بیاید. زمانی که آب به جوش امد حرارت زیر قابلمه رابه مدت 2 ساعت متعادل کنید تا روغن گردو ها آزاد شود.زمانی که روغن آنها خارج شد گوشت مرغ (درصوت علاقه می توانید گوشت مرغ را ریش ریش کنید) ،رب انار و شکر و درصورت علاقه مقدار کمی آبلیمو را اضافه کنید و تا مدت 2 ساعت حرارت را کم کنید تا خورش جا بیوفتد.

در صورتی که گوشت مرغ زودتر بپزد ،می توان مرغ را از خورش خارج کرد تا گردوها با شعله ملایم کاملاً بپزد و جا بیفتد.

برای خوشمزه شدن و لعاب دار شدن خورش میتوان گردو را از شب قبل با حرارت ملایم در آب بپزید و هر نیم ساعت یک استکان آب خنک به آن اضافه کنید و سپس بقیه مواد را اضافه کنید.

در این خورش از گوشت قرمز تکه ای یا چرخ کرده و گوشت انواع پرنده ها همچون غاز می توان استفاده کرد.

در برخی از شهرها، به جای رب انار، از شیره انگور و یا آب سماق در فسنجان استفاده می کنند .

خورش گردو
خورشت گردو

خورش گردو

 مواد لازم برای پنج نفر
نصف یک مرغمرغ
دو عددپیاز
دو قاشق غذاخوریرب آلو یا رب انار
300 گرمگردو
به میزان لازمآب
به میزان لازمزرشک
به مقدار لازمروغن
به مقدار لازمفلفل
به مقدار لازمزردچوبه
به مقدار لازمشکر

 

طرز تهیه :

مرغ را نپخته کمی تفت بدهید، پیاز را رنده کرده و آن را سرخ کنید، سپس گردو را نسبتا خورد کنید (گردو را باید انقدر خورد کرد تا روغن پس دهد) و آن را به پیاز سرخ شده اضافه کنید، زردچوبه، مقداری فلفل و آب را اضافه کنید و روی اجاق گاز با حرارت زیاد قرار بدهید تا غذا جا بیوفتد، سپس رب آلو را اضافه کنید و به مقدار دلخواه شکر و مرغ را نیز اضافه کرده و شعله را به مدت یک الی یک ساعت و نیم کم کنید و در قابلمه را بگذارید تا خورش به خوبی جا بیوفتد.

برای تزئین نیز میتوان از مقدار کمی زرشک استفاده کنید.

خورش بادمجان و گردو

 مواد لازم برای شش نفر
350 گرمگوشت چرخ شده
500 گرمگردو آسیاب شده
5 عددبادمجان سرخ شده
2عدد متوسطپیاز رنده شده
یک قاشق غذاخوریرب گوجه فرنگی
به میزان لازمنمک
به میزان لازمفلفل
به میزان لازمزردچوبه

طرز تهیه:

مغز گردو چرخ شده را در مقداری روغن تفت دهید، مرتب گردو را هم بزنید تا نسوزد (گردوی سوخته مزه تلخی به خود میگیرد) و یک لیوان آب اضافه کرده (این خورش باید مقدار کمی آب داشته باشد). سپس بادمجان را شسته و به صورت حلقه حلقه خورد کنید درصوتی که علاقه داشته باشید میتوان بادمجان ها را به همان شکلی که هستند پوست گرفت و سر انها را بزنید و از یکطرف بادمجان تخم ها را دور بریزید و سپس آنهارا سرخ کنید.

پیاز را خورد کنید ، نصف پیاز خورد شده و نصف گوشت چرخ شده را به همراه مقدار کمی فلفل و نمک و زردچوبه با هم مخلوط کنید تا حالت چسبندگی ایجاد شود. سپس به اندازه ی یک گردو گوشت بردارید، قلقلی کنید و داخل روغن سرخ کنید. اضافه ای که از نصف پیاز باقی مانده را درون روغن تفت دهید، زردچوبه و کمی نمک و فلفل اضافه کنید و بعد باقی مانده گوشت چرخ شده را اضافه کرده و تفت دهید، سپس رب گوجه فرنگی را به آن اضافه کنید و داخل بادمجان هارا با این مواد پر کنید، سپس بادمجان هارا در مخلوط گردو در حال جوشیدن بگذارید، بعد از ده دقیقه گوشت های قلقلی را اضافه کنید.

در طول درست کردن این خورش باید دقت داشته باشید که حرارت اجاق گاز کم باشد، در غیر اینصورت بادمجان ها له شده و خورش زیبایی خود را از دست خواهد داد.

 

کوکو-گردو-و-گوشت
کوکو-گردو-و-گوشت

کوکو گردو و گوشت

 مواد لازم برای چهار نفر
350 گرمگوشت چرخ شده
50 گرمگردو خورد شده
1 عدد متوسطپیاز
1 پیمانهبرنج پخته یا خورده برنج پخته شده
1 عددتخم مرغ
به میزان لازمروغن
به میزان لازمزردچوبه
به میزان لازمنمک
به میزان لازمفلفل

 

طرز تهیه :

گردوی خورد شده، پیاز رنده شده، گوشت چرخ شده و برنج پخته شده را باهم مخلوط کنید و خوب با دست آنها را با هم ترکیب کرده، سپس ادویه هایی همچون نمک، فلفل، زردچوبه و تخم مرغ را به مواد بالا اضافه کرده و مخلوط کنید (خوب مخلوط کردن مواد تاثیر بسزایی در کیفیت و ظاهر غذای شما دارد). حرارت اجاق گاز را کم کنید، تابه را روی اجاق بگذارید و مقداری روغن اضافه کنید، از مواد مقداری بردارید و به اندازه ی کف دست آن را پهن کنید و در روغن سرخ کنید(دقت داشته باشید که کوکوها را جدا از هم در تابه بیاندازید). بعد از سرخ شدن سطح زیرین کوکو، ان را برگردانید و سطح بالایی کوکو را هم سرخ کنید.

 

 

 

ته چین زرشک و گردو
ته چین زرشک و گردو

ته چین گردو

 مواد لازم برای سه نفر
100 گرمگردو خورد شده
600 گرمبرنج
نصف پیمانهماست شیرین
2 عددزرده تخم مرغ
2 قاشق غذاخوریپیاز داغ
3 قاشق غذاخوریزرشک
2 عدد کوچککره
به میزان لازمزعفران آب کرده
به میزان لازمروغن مایع
به میزان لازمکره
به میزان لازمنمک

 

 

طرز تهیه :

گردو خورد شده، پیاز سرخ شده و زرشک را در ظرفی مخلوط کرده و کنار بگذارید. قابلمه ای را تا نصفه آب کنید و روی اجاق گاز قرار دهید، بعد از جوش آمدن، آب برنج و نمک را اضافه کنید، پس از اینکه برنج را آبکش کردید، برنج را به همراه زعفران، زرده تخم مرغ، نمک و ماست شیرین در ظرفی بریزید و باهم مخلوط کنید. ظرف مناسبی را برای قالب دادن به ته چین آماده کنید و سطح آن را کمی با روغن چرب کنید تا ته چین به ظرف نچسبد، سپس نصف برنج را داخل ظرف ریخته و آن را فشرده کنید و نصفی از مواد مخلوط پیاز سرخ شده و گردو خورد شده را روی برنج ریخته و باقی ظرف را با مخلوط برنج کامل کنید و آنها را فشرده کنید تا در هنگام سرو، فرم برنج به هم نریزد. زمانی که خواستید درب قابلمه را ببندید کره آب کرده را روی همه ی سطح برنج بریزید و با یک ورقه ی فویل آلومینیوم روی ظرف را ببندید. فر را با دمای 180 درجه ی سانتی گراد گرم کنید، سپس ظرف را به مدت یک ساعت و نیم در طبقه ی وسط فر بگذارید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.