نکات مهمی در مورد خرید گردو
0
خرید گردو
کیفیت و تازگی محصولات تازه‌چین را دست کم نگیرید!
همین امروز فرصت دارید تا با ثبت نام در تازه‌چین از کد تخفیف اولین خرید محصولات با کیفیت تازه‌چین برخوردار شوید!
ثبت نام و دریافت تخفیف

گردو میوه بسیار خوش طعم و محبوبی است که مردم جهان به ویژه ایرانیان به آن علاقه خاصی دارند. همان طور که می‌دانید، گردو آن قدر خاصیت دارد که برای بیان کردنشان باید مقاله‌ای طولانی نوشته شود که ما در وب سایت تازه چین هم خواص گردو را مطرح کرده‌ایم و هم نکاتی در مورد مضرات مصرف بیش از اندازه آن. این میوه‌ی خوش‌طعم سرشار از آنتی‌اکسیدان و امگا۳ است که برای حفظ سلامت بدن بسیار ضروری هستند. در این مقاله نکاتی را در مورد دلایل و راهنمای خرید گردو مطرح کرده‌ایم.

 در بازار خرید و فروش خشکبار ایران، علاوه بر گردوی ایرانی، انواع گردوی خارجی نیز معامله می‌شود که موقع خرید گردو باید مراقب آن باشید. این موضوع دلیل خوبی است که برای خرید گردو دقت بیشتری داشته باشید و به نکاتی برای خرید گردوی مرغوب و با کیفیت توجه کنید. علاوه بر قیمت گردو، مواردی که گردوی ایرانی را از گردوی خارجی متمایز می­کند خصوصیات منحصربه‌فرد و ارزش غذایی آن است.

به نظرتون پوست گردو به چه دردی می‌خوره؟ کلیک کنید

 موقع خرید گردو و بررسی قیمت آن باید توجه داشته باشید که تشخیص نوع گردو در حالتی که آن را به صورت مغز گردو می‌فروشند، در مقایسه با فروش آن با پوست مشکل­تر است. به این دلیل که شناخت گردو از طریق پوست آن بسیار ساده­تر صورت می­گیرد. در ادامه این مقالۀ وب سایت تازه چین را تاانتها بخوانید تا شما را برای خرید گردو مرغوب و با کیفیت راهنمایی کنیم.

خرید گردو

انواع گردو ایرانی و خارجی

بهتر است بدانید که پیش از خرید گردو باید محل نژاد گردو را بررسی کنید. گردو جزو میوه­هایی است که انواع متعددی دارد و خصوصیات آن بسته به نوع خاکی که در آن رشد می­کند متفاوت خواهد بود. بدیهی است که در ایران هم مانند سایر کشورهای جهان انواع متعددی گردو وجود دارد که هر کدام شکل و خواص مخصوص به خود را دارند.  در اینجا مطالبی را بیان کرده‌ایم که برایتان مفید خواهند بود. پس هنگام خرید گردو یا احیانا بررسی قیمت آن، شاید بد نباشد که با این نوع گردوها آشنا باشید تا گردوی مناسبی را بخرید.

برخی از انواع معروف گردو

گردوی تویسرکان: خرید گردو تویسرکان انتخاب بسیار خوبی است. این گردو یکی از انواع با ارزش­ و معروف گردو در ایران یا شاید در جهان است. گردوی تویسرکان انواع مختلفی مانند پوست سبک و سنگین و  پوست کاغذی دارد. گردوی تویسرکان یک گردوی پر مغز و رنگ مغز آن سفید مایل به کرم و از گردوهای دیگر چرب‌تر است. هنگام خرید گردو و بررسی قیمت مغز گردو این محصول می­تواند انتخاب بسیار خوبی برایتان باشد که از آن پشیمان نخواهید شد. 

گردوی کرمان : گردوی کرمان پس از گردوی تویسرکان در جایگاه دوم گردوهای ایران قرار دارد. از میان مناطق دیگری که گردوی مشهوری دارند، می‌توانیم اسکو و آذر شهر و دماوند و خوانسار و سامان  را نام ببریم.

گردوی کانادایی: این گردو یکی از ارقام گردو پوست کاغذی است و در مقایسه با سایر گردوها کیفیت مطلوب و ارزش خوراکی بالایی دارد.

گردوی خوشه‌ای فرانسه: شکل این گردو متمایل به بیضی است، پر مغز است و مغز و پوست آن تا حد زیادی سالم و با کیفیت است.

شاید اگر برای خرید گردو گردوهای خارجی را دیده باشید، متوجه شده‌اید که از نظر ظاهری زیباتر به نظر می‌آیند و در برخی موارد، پوست‌شان راحت‌تر جدا می‌شود. اما چربی و به اصطلاح «خوش‌خوراکی» گردوهای ایرانی بسیار بیشتر از گردوهای خارجی است. برای پی بردن به این مورد، کافیست طعم هر دو گردو را بچشید تا خیلی سریع متوجه تفاوت طعم دو گردو شوید؛ متوجه خواهید شد که گردو خارجی با وجود داشتن ظاهر زیبا طعم مطلوبی ندارد.

بلدید گردوی تازه را چطور در منزل خشک کنید؟

تشخیص گردوی سالم از گردوی خراب هنگام خرید گردو

هنگام خرید گردو و برآورد کردن قیمت گردو با پوست و قیمت مغز گردو، نکات زیر را در نظر داشته باشید تا متوجه شوید در حال خرید گردو سالم هستید یا  گردو مانده و خراب:

  • بوی گردو:  یکی از پارامترهای مهم برای تشخیص گردوی خراب از سالم است. بهتر است که قبل از خرید گردو آن را بو کنید. بوی گردوی سالم برای کسی که فقط یکبار از آن استفاده کرده باشد کاملاً مشخص است. توجه داشته باشید که گردو نباید بوی ماندگی بدهد.
  • بوی گردو باید مطابق با بوی طبیعی آن باشد. منظور این است که اگر از گردو بوهای مصنوعی و ناآشنایی به مشامتان برسد، نشان دهنده این است که این گردو به مواد نگه دارنده آغشته شده است.
  • شکل و اندازه و ظاهر گردو می‌تواند هنگام بررسی قیمت و خرید گردو به شما کمک کند. گردوهای ایرانی، اندازه­های یکسانی ندارند. پس اگر موقع خرید گردو متوجه شدید که اندازه آن‌ها کمابیش یکسان است، بدانید این گردوها یا خارجی هستند یا گردوهای توچین شده ایرانی هستند (که به دلیل جداسازی، قیمتشان بسیار بالاست).  برای داشتن اطلاعات در مورد قیمت گردو با پوست، این نکته می­تواند بسیار برای شما مفید باشد.
  • چربی گردو یکی دیگر از نکاتی است که مرغوبیت گردو را نشان می‌دهد. به طور معمول، گردوی مرغوب باید هنگام فشرده شدن چربی نسبتاً زیادی پس بدهد. پس هنگام خرید گردو می­توانید قسمتی از یک پر گردو را بین انگشتانتان بگیرید و فشار دهید. اگر در این حین روغن خارج شده از گردو دستتان را چرب کند، این گردو می­تواند گردوی خوبی باشد.

قیمت گردو به چه نکاتی بستگی دارد؟

گردو یکی از محصولاتی است که درست مانند سایر محصولاتی که انسان استفاده می‌کند، فاکتورهای متعددی می­تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد.

  • کیفیت گردو از فاکتورهای اصلی برای تغییر قیمت گردو است که بر خرید گردو تأثیر زیادی می‌گذارد. در اینجا باید متذکر شویم که چون کیفیت گردوی ایرانی به ویژه گردوی تویسرکان بالاست، قیمت آن نیز می­تواند از گردوی خارجی بیشتر باشد.
  • قیمت گردو بسته به اینکه گردو با پوست است یا مغز کرده، متفاوت است. این که قیمت مغز گردو از قیمت گردو با پوست بیشتر باشد، امری بدیهی و منطقی است. چون برای مغز کردن آن هزینه و وقت بیشتری صرف شده است ( بهتر است بدانید که برای به دست آمدن یک کیلوگرم مغز گردو، 2 تا 2.5 کیلوگرم گردو با پوست باید شکسته شود)
  • مواردی مانند سرمازدگی و آفت زدگی باغ‌ها و هزینه‌های برداشت سنتی محصول باعث بالاتر رفتن قیمت گردو می شود.
  • قیمت گردو با توجه به نوع و محل رشد آن متفاوت است. بدیهی است که هر چه گردو از کشورهای دورتری به دست رسیده باشد، قیمت آن به دلیل تأثیر هزینه­های جانبی تغییر خواهد کرد، ولی به دلیل اصلاح نژاد‌های انجام شده و بازده بالا (تولید در هر هکتار) قیمت تمام شدۀ آن برای کشاورزان آنجا کمتر است و ممکن است گردوی خارجی در بازار ایران از گردوی ایرانی ارزان‌تر باشد.

همچنین بخوانید: 4 دستور پخت غذا با گردو

نحوه خرید گردو تویسرکان

همانطور که در این مقاله توضیح دادیم، گردوی تویسرکان یکی از معروف‌ترین انواع گردو است که کیفیت بالایی دارد. متاسفانه تشخیص گردوی اصل برای عموم افراد کار دشواری است و حتی احتمال دارد گردوهای خریداری شده را با گردوهای بی‌کیفیت مخلوط کرده باشند یا آنکه گردوی خارجی را به جای گردوی تویسرکان بفروشند. به طور معمول، بهترین راه برای اطمینان از اصل بودن این است که مستقیم از باغدار گردو بخرید که البته این نوع خرید گردو سختی‌های مربوط به خودش را دارد (مواردی مانند دوری راه، حمل و نقل گردو‌ها ، پیدا کردن زمان مناسب وغیره).

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.