خشک کردن انجیر در باغ و در منزل
0
خشک کردن انجیر در باغ و در منزل

خشک کردن انجیر یکی از کارهای مرسومی است که در ایران انجام می‌شود. اما برای انجام آن به آشنایی در این زمینه لازم دارید. در این مقاله مطالبی را در خصوص انجیر و نحوه خشک کردن آن توضیح داده‌ایم. انجیر تازه مانند بسیاری از میوه‌های دیگر آب فراوانی دارد. آب موجود در میوه (یا هر ماده غذایی دیگر) به دلیل داشتن مواد مغذی مناسب، به رشد موجودات ریز زنده کمک می‌کند. این امر با گذشت زمان و در صورتی که شرایط مساعد برایش فراهم باشد، به فاسد شدن میوه منجر  خواهد شد.

نگهداری طولانی مدت مواد غذایی به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. یکی از روش‌های مناسب برای نگه داشتن طولانی مدت میوه‌ها استفاده از سردخانه است که البته در موارد زیادی کاربرد ندارد. برای مثال، انجیر تازه را نمی‌توان برای مدت طولانی در سردخانه نگهداری کرد. یکی دیگر از روش‌ها برای نگهداری طولانی مدت مواد غذایی، خشک کردن آنها است. این امر با خارج کردن آب موجود در میوه انجام می‌شود. خارج کردن آب نیز با تبخیر صورت می‌گیرد. انجیر خشک نیز با بکارگیری همین فرآیند به‌دست می‌آید. فروشگاه تازه چین در این مقاله روش خشک کردن را برایتان توضیح داده است.

همچنین بخوانید: انواع انجیر از نظر درخت و میوه

نحوۀ خشک کردن انجیر

خشک کردن انجیر به روش‌های مختلفی امکان پذیر است. اولین و معمولترین روش که در اکثر موارد از آن استفاده می‌شود، خشک کردن انجیر با نور آفتاب است. برای تهیه انجیر خشک می‌توان از جریان هوا و باد نیز استفاده کرد. حرارت دادن انجیر هم یکی از روش‌های خشک کردن آن است. به دلیل متفاوت بودن شرایط موجود، ممکن است روش خشک کردن انجیر در باغهای تولیدی عمده، در منازل و در کارخانه‌ها با هم تفاوت داشته باشد.

یکی از نکات مهمی که در همین ابتدا باید به آن توجه ششود، این است که برای خشک کردن انجیر بهتر است بگذارید این میوه بر روی درخت نیم‌خشک شده و به‌صورت طبیعی از درخت روی زمین بریزند. بهتر است بدانید که چیدن انجیر تازه برای خشک کردن آن، باعث خواهد شد که کیفیت محصول نهایی پایین بیاید.

انجیر خشک در باغ‌های عمده

در باغهایی که انجیر را به مقدار فراوان تولید می‌کنند، از روش خشک کردن انجیر زیر نور خورشید استفاده می‌کنند. در این روش، می‌گذارند میوه انجیر تا زمان نیمه خشک شدن بر روی درخت باقی بماند. در این مرحله، پس از ریزش میوه و جمع کردن آن از زیر درخت، میوه را در جایگاه خاصی که از قبل ساخته شده می‌ریزند. این جایگاه‌ها را در اصطلاح «اشپنگ» می‌خواندند و علاوه بر این، اسامی دیگری نیز دارند. برای این مورد، باید دقت داشت که انجیر باید به‌صورت یک لایه بر روی اشپنگ قرار گیرد.

نکته مهم دیگر این است که اشپنگ باید به‌گونه‌ای ساخته شود که در طول روز در معرض نور آفتاب قرار داشته باشد. مدت زمان لازم برای خشک شدن انجیر در اشپنگ به گرمی و درجه حرارت هوا و نیز میزان خشکی اولیه انجیر بستگی دارد. به‌طور کلی، می‌توانیم بگوییم که برای خشک کردن انجیر در اشپنگ به حدود ۳ تا ۵ روز زمان نیاز دارید.

انجیر را نیز باید صبح زود و قبل از تابش آفتاب از روی اشپنگ جمع کنید. زیرا با گرم شدن هوا، میوه حالت نرمی به خود می‌گیرد و نگهداریش مشکل می‌شود. در صورتی‌که انجیر جمع‌آوری شده به اندازه کافی خشک نشده باشد و در نگهداری آن دقت کافی نکنید، به مرور زمان ممکن است رنگ آن عوض شود و کیفیت اولیه خود را از دست بدهد.

نحوه خشک کردن انجیر در منزل

در منازل هم می‌توانید انجیر را خشک کنید، اما برای این کار باید شرایط لازم را فراهم کنید و میوه انجیر را به کمک نور خورشید و یا بهره‌گیری از جریان هوا خشک کنید. توجه داشته باشید که استفاده همزمان از هر دو روش نیز معمول است.

در صورت وجود فضای مناسب می‌توانید انجیر را درون توری مشبک قرار داده و آن را به مدت چند روز در معرض نور خورشید قرار دهید. برای اطمینان از سلامت محصول، می‌توانید با یک تور نازک روی انجیر را بپوشانید. مطلب مهمی که باید دوباره متذکر شویم این است که باید به میوه انجیر تا زمان نیمه‌خشک شدن و ریزش طبیعی زیر درخت فرصت دهید.

خشک کردن انجیر با بند

در روش دیگر برای خشک کردن انجیر ابتدا میوه‌ها را از یک نخ عبور داده می‌دهند. پس از انجام این کار، مجموعه  انجیر را که به شکل تسبیح درآمده است، در محلی که در معرض نور خورشید باشد آویزان می‌کنند. گاهی اوقات، قبل از شروع خشک کردن انجیر با این روش، مقداری آرد به آن زده می‌شود.

این مقاله را هم بخوانید: آیا انجیر خشک برای کاهش وزن مفید است؟

خشک کردن انجیر با فر گاز

یک روش دیگر که در منازل می‌توانید اجرا کنید، استفاده از فرگاز است. در این روش، باید فر را از قبل گرم کرده و دمایش را روی ۶۰ درجه سانتی‌گراد قرار دهید. پس از آن، میوه انجیر را روی صفحه مشبکی درون فر قرار دهید. نکته مهم دیگر این است که درب فر باید کمی باز باشد تا اجازه دهد رطوبت انجیر از فر خارج شود. در غیر این صورت، انجیر بسیار داغ و پخته می‌شود. علاوه بر این، انجیر درون فر را باید هر چند وقت یک‌بار چرخانده و پشت و رو کنید.

انجیر نیمه خشک باید حدود ۱۲ تا ۱۸ ساعت درون فر باقی بماند. شاید انجیر تازه (تر)، درون فر تا ۳۶ ساعت زمان نیاز داشته باشد. انجیر خشک زمانی به‌دست آمده که آب داخل میوه کاملا خشک شود و انجیر حالت چروکیدگی پیدا کند.

نحوۀ خشک کردن انجیر در کارخانه

در کارخانه‌ها برای خشک کردن انجیر از مواد خشک کنندۀ مخصوص استفاده می‌کنند. به طور معمول، در اکثر فرآیندهای خشک کردن مواد غذایی، از هوای داغ استفاده می‎شود. دستگاه خشک کن‌ هوایی، با کریستاله کردن مواد غذایی، آنها را شبیه‌تر به شکل اولیه خود خشک می‌کند.

نمونه‌های مختلف انجیر خشک

صرف نظر از هر روشی که برای خشک کردن انجیر استفاده شده باشد،  در نهایت، طیف وسیعی از کیفیت محصول نهایی به‌دست می‌آید. دسته‌ بندی انجیر، پس از جمع‌آوری آن‌ها انجام می‌شود. برای این منظور، دانه‌های انجیر خشک که هم از نظر رنگ و شکل ظاهری و هم از نظر اندازه با هم مشابه هستند، در یک گروه قرار می‌گیرند. با انجام این کار، نمونه‌های متنوع انجیر ایجاد و انواع انجیر خشک به بازار روانه می‌شود.

برخی از این نمونه‌ها کیفیت پایین و قیمت‌های نازلی دارند و برخی نیز به دلیل کیفیت بالایشان قیمت‌های بسیار بالایی خواهند داشت. شاید در برخی موارد اختلاف قیمت برخی از نمونه‌ها با تفاوت اندک برای بسیاری از افراد باور کردنی نباشد. اما بدیهی است که این موضوع برای کسانی‌که با این میوه و کیفیت‌های آن شناخت کامل دارند طبیعی است.

نکته مهم بعدی که باید بدان توجه کنید این است که در صورت ترشیدگی انجیر و یا خراب بودن آن، با وجود ظاهر مناسب، قیمتش بسیار کمتر خواهد شد. برای اطلاع از انواع انجیر خشک و چگونگی دسته‌ بندی آن می‌توانید مقاله‌ای را که در همین مورد نوشته‌ایم، بخوانید.

در فروشگاه تازه چین،  انجیر خشک با کیفیت بالا و ضمانت بازگشت فروخته می‌شود که در صورت تمایل می‌توانید برای مطالعه توضیحات تکمیلی مرتبط با هر مورد به مقالات مرتبط مراجعه کنید.

برخی از مهمترین خواص میوۀ بهشتی انجیر

انجیر میوه‌ای شیرین و بسیار مغذی است و خواص درمانی فراوانی دارد. در یک مقاله به طور مفصل به خواص انجیر پرداخته‌ایم. اما در این قسمت نیز به اختصار توضیحاتی می‌دهیم. بهتر است بدانید که درمان بسیاری از مشکلات رایج امروزی را می‌توان در این میوه بهشتی یافت. از میان مهمترین خواص انجیر می‌توانیم به مواردی مانند درمان و رفع یبوست و نیز درمان نفخ معده و سیستم گوارش اشاره کنیم. مفید بودن انجیر خشک برای افراد دارای کم‌خونی فقر آهن به دلیل غنی بودن آن از آهن از دیگر خواص مهم انجیر است.

این مطلب را هم از دست ندهید: خواص انجیر خشک

علاوه بر این، انجیر خشک به دلیل داشتن قند فراوان و مقوی و نیروبخش بودن، بهترین ماده غذایی برای افراد دارای ضعف جسمانی است. میوه بهشتی انجیر به دلیل داشتن پتاسیم در کنترل فشار خون نیز موثر است. از آنجایی که وجود پتاسیم باعث کاهش دفع ادراری کلسیم می‌شود، مصرف انجیر تراکم استخوان را افزایش داده و از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.

مواردی مانند جلوگیری از بروز سرطان، جلوگیری از ریزش مو به دلیل داشتن گوگرد و استفاده در انواع رژیم غذایی به دلیل دارا بودن فیبر نیز از دیگر خواص مهم انجیر است.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.