خواص آلو بخارا: ۲۸ فایده‌ آلو بخارا برای سلامت بدن
0
خواص آلو بخارا

آلو و آلو بخارا خواص بی‌شماری دارند. آلو بخارا میوه‌ خوشمزه‌ای است که با خوردنش وضعیت‌های آزار دهنده‌ای مانند اختلالات گوارشی، یبوست و دیابت درمان خواهند شد. آلو بخارا طبعی سرد و تر دارد و به همین برای بهبود سردرد و کاهش حرارت بدن بسیار مفید است. در طب سنتی خواص آلو بخارا را معالجه راحت یوبست ذکر کرده‌اند. اگر می‌خواهید به طور مفصل با خواص آلو بخارا آشنا شوید، این مقالۀ فروشگاه تازه چین را تا انتها بخوانید.

اگر می‌خواهید با خواص آلو این میوه خوشمزه و آبدار آشنا شوید، راهش این است که این مطلب را بخوانید. بهتر است بدانید که خواص آلو بخارا نیز کمتر از آلو نیست. آلو بخارا همان آلو است که آن را خشک کرده‌‌اند. خواص آلو بخارا در طب سنتی چنین ذکر شده است؛  آلو بخارا حالت تهوع را از بین می‌‌برد، ضد سردرد و تب است. علاوه بر این، خواص آلو بخارا برای کبد و سلامت آن و درمان یبوست بسیار فراوان است. طبع آلو بخارا در طب سنتی سرد و تر بیان شده است.

طرز تهیۀ آلو بخارا را بلدید؟

آشنایی با خواص آلو و خواص آلو بخارا

۱. اختلالات گوارشی را درمان می‌کند

یکی از خواص آلو بخارا درمان اختلالات گوارشی است. بدین صورت که ترکیبات سوربیتول و ایساتین موجود در آلو باعث تنظیم سیستم گوارش می‌شود و یبوست را هم از بین می‌برد.

۲.  آلو منبعی مناسب برای ویتامین C است

ویتامین C موجود در آلو بدن را در برابر عامل‌های عفونی تقویت و با التهاب و رادیکال‌های آزاد مقابله می‌کند که این یکی از بهترین خواص آلو و خواص آلو بخارا است.

۳. خواص آلو بخارا : افزایش سلامت قلب و عروق

آلو به حفظ سلامت قلب هم کمک می‌کند. آلو آنتی‌اکسیدان‌هایی  در خود دارد که انسان را از شر رادیکال‌های آزاد خلاص می‌کند و در نتیجه، نمی‌گذارد کلسترول اکسید شود. اکسیداسیون کلسترول برای رگ‌های خونی خطراتی را به دنبال دارد و در نهایت ممکن است منجر به بیماری‌های قلبی، کلسترول بالا و سکته‌ی قلبی شود. ویتامین C موجود در آلو به‌خصوص برای جلوگیری از بروز مشکلات قلبی در بیماران دیابتی به‌شدت مفید است. پس یکی از بهترین خواص آلو این است که به سلامت قلبی و عروقی افراد کمک می‌کند.

خواص آلو بخارا

۴.  مبارزه با سلول‌های سرطانی

طبق بعضی از تحقیقات، یکی از خواص آلو بخارا این است که می‌تواند در جلوگیری از ابتلا به بعضی سرطان‌ها از جمله سرطان‌های سینه، روده، و مجاری تنفسی مؤثر باشد. رنگدانه‌های آبی و ‌قرمز موجود در گوشت این میوه، که به آنتوسیانین معروف هستند، رادیکال‌های آزاد را دفع و در نتیجه از بدن در برابر سرطان محافظت می‌کنند. ویتامین A موجود در آلو نیز از سرطان‌های دهانی جلوگیری می‌کند. آلو در جلوگیری از سرطان سینه بسیار موثر است. قدرت آنتی‌اکسیدانی این میوه و فیتونوترینت‌های (مواد مغذی گیاهی) این میوه جلوی پیشرفت سلول‌های سرطان سینه را می‌گیرند و در عین حال، به سلول‌های سالم آسیبی نمی‌رسانند.

خواص شیره توت برای سلامت بدن را می دانید؟

۵. کلسترول را در حد مناسب نگه می‌دارد

آلو حاوی پتاسیم است. پتاسیم یکی از عناصر مهم در مایعات بدن و سلول‌ها است که فشار خون و ضربان قلب را کنترل می‌کند. پتاسیم جلوی لخته شدن پلاکت‌های خون را می‌گیرند و در نتیجه از تصلب شریان‌ها، فشار خون بالا، سکته و بیماری‌های کوروناری قلب جلوگیری می‌کند. یکی دیگر از خواص آلو این است که فشار خون را هم در سطح مناسبی حفظ می‌کند. فیبر موجود در آلو مقدار کلسترول خون را پایین می‌آورد. آلو ویتامین B6 نیز دارد، که اجازه نمی‌دهد سطح هوموسیستئین بالا برود و امکان ابتلا به حمله‌ی قلبی را نیز کاهش می‌دهد.

۶. ملینی طبیعی است

از جمله خواص آلو بخارا  این است که ملین‌های طبیعی بسیار موثری هستند و کاری می‌کنند که شکم به‌خوبی و منظم کار کند.

۷. خواص آلو بخارا : خطر از بین‌رفتن لکه‌ زرد را کاهش می‌دهد

لکه‌ی زرد یا ماکولا به انگلیسی  :(Macula) لکه زرد یکی از قسمت‌های شبکیه‌ی چشم است که بیشترین حساسیت به نور را دارد و باعث دید مستقیم و واضح می‌شود. بدیهی است که وجود لکه‌ی زرد برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی ضروری است. (منبع: ویکی‌پدیا). یکی از مهمترین خواص آلو این است که می‌تواند جلوی ازبین‌رفتن لکه‌ی زرد را هم بگیرد. خوردن سه وعده از این میوه در هر روز باعث می‌شود خطر پیشرفت این بیماری کاهش پیدا کند. برای این کار بهتر است که آلوها را برش عرضی بدهید و به سالاد و دیگر غذاها اضافه کنید.

۸. جریان خون را بهبود می‌بخشد

آلو بخارا توانایی بدن برای جذب آهن را افزایش می‌دهند، چون این میوه ویتامین C فراوانی در خود دارد. همان طور که می‌دانید، بدن برای تولید سلول‌های خونی به‌شدت به آهن نیاز دارد که آهن در آلو به وفور یافت می‌شود. آهن باعث می‌شود گردش خون بهبود پیدا کند و جلوی کم  خون شدن بدن را می‌‌گیرد.

درست کردن آلو بخارا

۹. کمک به کاهش وزن

اضافه وزن یکی از نگرانی‌ها و دغدغه‌‌های بسیاری از افراد است. یکی از خواص آلو این است که سموم را از بدن می‌زداید، از یبوست جلوگیری می‌کند و به‌صورت طبیعی وزن را کاهش می‌دهد. آلو سرشار از فیبر و آنتی‌اکسیدان است و هر دوی این‌ها به هضم راحت‌تر و سوخت‌وساز بهتر کمک می‌کنند. آلو حاوی اسیدسیتریک است که نمی‌گذارد عضلات بدن بگیرند و بدن دچار خستگی شود. عملکرد کبد و روده‌ها را تقویت می‌کند. بنابراین، خوردن آلو یا نوشیدن آب‌آلو به‌صورت مرتب می‌تواند به شما کمک کند که از شر این چند کیلو اضافه‌وزن خلاص شوید.

۱۰. خواص آلو بخارا : در نبرد با دیابت به شما کمک می‌کند

آلو شاخص گلوکز پایینی دارد، بنابراین یکی از خواص آلو آن است که با خوردنش قند خون را کنترل می‌کند و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهد. فیتونوترینت‌های [مواد مغذی گیاهی] موجود در آلو، بعد از خوردن غذا، انتشار گلوکز در بدن را کنترل و میزان انسولین خون را در بین وعده‌های غذایی تنظیم می‌کنند. بنابراین، به بیماران دیابتی توصیه می‌کنیم آلو را در رژیم غذایی خود اضافه کنند، چون این میوه وضعیت را بدتر نمی‌کند و بدن را سالم نگه می‌دارد.

۱۱. سرشار از فیبرهای حل‌شدنی است

فیبرهای حل‌شدنی موجود در آلو نیز کلسترول را پایین می‌آورند. فیبر موجود در آلو صفرای اضافی روده‌ها را به خود جذب و سپس آن‌ها را از بدن دفع می‌کند. صفرا ماده‌ای است که در کبد و برای هضم چربی تولید می‌شود. وقتی بدن همراه با فیبر صفرا را نیز دفع می‌کند، کبد از کلسترول موجود در بدن برای تولید صفرای بیشتر استفاده می‌کند و به ‌این ‌صورت، میزان کلسترول در حال گردش را در بدن کم می‌کند. فیبرهای حل‌شدنی میزان کلسترول تولیدشده در کبد را نیز مهار می‌کنند. پس با توجه به این توضیحات، یکی از  خواص آلو این است که به کاهش کلسترول بدن کمک می‌کند.

مقاله مفید: توت خشک و مزایای آن برای سلامت بدن

۱۲. خواص آلو بخارا : سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

آلو به بدن کمک می‌کند تا بافت‌های سالم و سیستم ایمنی قوی داشته باشد. یکی دیگر از خواص آلو این است که جلوی ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا را می‌گیرد و به کسانی که مرتب دچار عفونت می‌شوند کمک می‌کند.

۱۳. افزایش سلامت استخوان‌های بدن

محققان پس از انجام تحقیقات متعدد دریافته‌‌اند که خوردن آلو می‌تواند سلامت استخوان‌ها را افزایش دهد. آلو، به‌ دلیل داشتن مقادیر زیاد ترکیبات فنولی و فلاوانوئیدی می‌تواند روند پوکی استخوان را معکوس ‌کند. این میوه حاوی عنصر بور نیز هست که نقش مهمی در تشکیل استخوان دارد و در حفظ تراکم استخوان‌ها و سرپاماندن چارچوب بدن نقش فعالانه‌ای دارد.

۱۴. خواص آلو بخارا : حاوی منیزیم است

منیزیم موجود در آلو برای انقباض عضلات و ارسال پالس‌های عصبی بسیار مورد نیاز بدن است.

۱۵.  داشتن اسیدفولیک زیاد

از جمله خواص آلو این است که آلو مقدار زیادی اسیدفولیک و کلسیم دارد که نیاز بدن به فولات را تأمین می‌کنند. فولات مادۀ بسیار مفیدی است که برای زنان باردار و رشد جنین بسیار حیاتی است.

۱۶. خاصیت ادرارآوری و سم‌زدایی

خوردن آلو باعث ادرارآوری و سم‌زدایی در بدن می‌شود.

فواید و خواص آلو برای پوست

عموم مردم عقیده دارند که خوردن میوه‌های پر از رنگدانه ظاهر را جذاب‌تر می‌کند.

۱۷.  داشتن ویتامین E و بتاکاروتن (که نوعی آنتی‌اکسیدان است)

این مواد از اسیدهای چرب مراقبت می‌کنند و نمی‌گذارند غشای سلول‌ها مورد حمله‌ی رادیکال‌های آزاد قرار بگیرند؛ در نتیجه، با خوردن آلو بدن می‌تواند با نشانه‌های پیری پوست، مانند از بین‌ رفتن انعطاف پذیری پوست و چین‌ و چروک، مبارزه کند. یکی از خواص آلو این است که آلو حاوی مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان است و ویژگی‌های ضدالتهابی فراوانی دارد و به همین دلیل می‌تواند گردش خون را تقویت کند و سوخت‌ و ساز سلول‌ها را بهبود دهد و در نتیجه  موجب کاهش التهاب می‌شود. این اتفاق، به‌نوبه‌ی خود، انعطاف پوست را بیشتر می‌کند و آکنه و چین ‌و چروک را از پوست دور نگه می‌دارد.

۱۸. پوست را جوان نگه می‌دارد

نوشیدن آب ‌آلو می‌تواند رنگ پوست را یک‌دست کند، سلامت پوست را افزایش دهد، ظاهرش را جوان‌تر کند و استحکام آن را افزایش دهد. معمولاً کمبود ماده‌ای به نام کولاژن باعث می‌شود پوست بی‌حالت و مرده‌وار به‌نظر برسد. آلو مقادیر زیادی ویتامین C دارد. بدن برای تولید هیدروکسی‌پرولین و هیدروکسی‌لیسین (که مولکل‌های تولیدکننده‌ی کولاژن را به هم متصل می‌کنند) به ویتامین C نیاز دارد. به‌این‌صورت، پوست از ریشه جوان می‌شود و چین‌وچروک‌ها و دیگر نشانه‌های پیری از بین می‌روند.  پس یکی دیگر از مهمترین خواص آلو این است که می‌‌تواند پوست را جوان نگه دارد.

۱۹.  کاهش زخم‌های بدن

آلو می‌تواند جریان خون در بافت زخمی بدن را افزایش دهد و باعث می‌‌شود که در قسمت زخم‌شده پوست جدیدی بروید و درنتیجه زخم‌ها را ناپدید کند.

۲۰. خواص آلو بخارا :سرشار از آنتی‌اکسیدان است

آلو سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که در برابر اشعه‌های خورشید سپری محافظ برای پوست ایجاد می‌کنند و آفتاب‌سوختگی را کاهش می‌دهند. آفتاب‌سوختگی باعث می‌شود که پوست سخت و پرچین‌وچروک شود، اما یکی از خواص آلو بخارا این است که باعث می‌شود سلول‌های جدید رشد کنند و پوست جوان‌تر شود.

مهمترین فواید مغز بادام را می دانید؟

۲۱. بدن بهتر می‌تواند التیام بیابد

خوردن آلو باعث خواهد شد که بافت‌های آسیب‌دیده با بافت‌های جدید جایگزین شوند. علاوه بر این، کاری می‌کند که زخم‌ها با سرعت بیشتری بهبود بیابند. انعطاف پوست را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود بافت‌های زخمی و رباط‌ها به‌سرعت ترمیم شوند.

۲۲. پوست شما را سالم و جوان‌تر می‌کند

اگر پالپ آلو را روی صورت خود بگذارید،، لکه‌های تیره‌ی موجود بر روی پوست را روشن و رنگ بد پوست و کک‌ و مک را درمان می‌کند. آلو به شما پوستی جوان‌تر و سالم‌تر می‌دهد.

خواص آلو بخارا برای مو

آلو هم به حفظ فولیکول‌های مو، بافت‌های اتصال‌دهنده، و کولاژن پوست سر کمک می‌کند و هم از سلول‌های فولیکول و هم از سلول‌های رگ‌های خونی پوست سر حفاظت می‌کند. این‌ها همه باعث افزایش رشد مو می‌شود.

۲۳. موها را تحریک به رشد بیشتر می‌کند

رادیکال‌های آزاد در بیشتر وقت‌ها باعث می‌شوند که موهای ما ضعیف، نازک و شکننده شوند. چنین وضعیتی ناخوشایند است و اجازه نمی‌دهد که مو به درستی رشد کند. ویتامین E موجود در آلو غشای سلولی را تقویت می‌کند و به رادیکال‌های آزاد اجازه نمی‌دهد که به فولیکول‌های پوست سر حمله کنند؛ بنابراین، از بهترین خواص آلو و آلو بخارا این است که کسانی که به‌صورت مرتب آلو و آلو بخارا می‌خورند، موهای سالم و قوی و ضخیمی دارند.

آیا انجیر خشک برای کاهش وزن مفید است؟ بخوانید!

۲۴.  از بین بردن شورۀ سر

ویتامین C موجود در آلو به شما در رفع شوره‌ی سر کمک می‌کند. فولیکول‌های مو به ‌خاطر شوره‌ی سر و پوسته ‌پوسته ‌شدن پوست سر دچار گرفتگی می‌شوند. اگر این مشکل برطرف نشود، فویکول‌ها آسیب می‌بینند و موها نمی‌توانند به خوبی رشد کنند. یکی از خواص آلو بخارا در چنین مواردی این است که با باکتری‌های پوست سر مبارزه می‌کند و پوست آن را تسکین می‌دهد و شوره را از بین می‌برد. درنتیجه با خوردن آلو می‌توانید از شر خرده‌های فولیکول راحت ‌شوید و رشد موهای‌تان بیشتر می‌شود.

۲۵.  کمک به درمان ریزش مو

آلو می‌تواند جلوی فرسودگی غدد فوق‌کلیوی را بگیرد و حتی اثر معکوسی بر آن‌ها بگذارد. غدد فوق‌کلیوی تعادل هورمون‌ها را حفظ می‌کنند و به ‌همین‌ دلیل باعث می‌شوند ریزش موها متوقف شده و رشدشان افزایش بیابد.

۲۶. موها را ضخیم‌تر و قوی‌تر می‌کند

آلو سرشار از آهن است و به‌ همین ‌خاطر گردش خون را افزایش داده و مویرگ‌ها را بازسازی می‌کند؛ موی قوی‌تر و ضخیم‌تر از نتایج این اتفاق است.

۲۷. خواص آلو بخارا : با کچلی مقابله می‌کند

آلو می‌تواند موهای آسیب‌دیده را درمان و بسیاری از اختلالات مربوط به مو را رفع کند؛ اختلالاتی که به فولیکول‌ها آسیب می‌زنند و جلوی رشد درست موها را می‌گیرند. یکی دیگر از خواص آلو این است که با کچلی مردان نیز مقابله می‌کند.

به نظر شما پوست گردو برای چی خوبه؟

۲۸. رنگ مو را بازمی‌گرداند

آلو میوه‌ای است که رنگدانه فراوانی در خود دارد و نه‌تنها با ریزش مو مبارزه می‌کند، بلکه رنگ طبیعی موها را هم حفظ می‌کند. علاوه بر این، جلوی سفید شدن زودرس موها را هم می‌گیرد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.