خواص گردو برای کاهش استرس
0
خواص گردو برای کاهش استرس

آیا زمانی که غذایی می‌خورید که بدن‌تان را به خوبی تغذیه می‌‌کند و چیزهای دیگری به جز انرژی و مواد مغذی به بدن‌تان می‌رساند لذت نمی‌برید؟ شاید برایتان جالب باشد که بدانید خوردن گردو به شما کمک می‌کند استرس‌تان را بهتر کنترل کنید. خواص گردو برای کاهش استرس را می‌دانید؟

همه ما به خوبی می‌دانیم که گردو، بسیار مغذی و مفید است، اما فراتر از اینها به آرامتر شدن‌تان نیز کمک می‌کند. در این مقالۀ فروشگاه تازه چین اطلاعاتی در مورد خواص گردو برای کاهش استرس را برایتان فراهم کرده‌ایم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

در مطالعه‌ای که به تازگی انجام شده است، مشخص شد که خوردن گردو کمک می‌کند اثری که استرس روی سیستم قلبی و عروقی‌ دارد، مهار شود. زمانی که تحت فشار و تنش جسمی و روحی قرار می‌گیرید، ضربان قلب‌تان تندتر می‌شود، فشار خون‌تان بالا می‌‌رود و سیستم قلبی و عروقی‌تان مجبور می‌شود سخت‌تر کار کند. به مرور زمان این واکنش‌های استرسی، ریسک ابتلا به بیماریهای قلبی را افزایش می‌دهند.

همچنین بخوانید: خواص شگفت انگیز گردو

آزمایش در مورد خواص گردو برای کاهش استرس

در بند پیشین به یک مطالعه در این زمینه اشاره کردیم. افرادی که در این مطالعه شرکت داشتند، 22 بزرگسال سالم با سطح کلسترول LDL بالا بودند. برای این افراد یک تا سه رژیم غذایی مشخص شد که هر کدام حاوی مقادیر یکسان کالری بودند.

یکی از این رژیم‌ها، رژیم غذایی معمول آمریکایی بود. رژیم دیگر هم رژیم غذایی معمول آمریکایی بود که شامل مقداری گردو و یک قاشق غذاخوری روغن گردو می‌شد و رژیم سوم نیز مشابه دومی بود اما علاوه بر آن، روغن بذر کتان هم در آن وجود داشت.

محققان، فشار خون این افراد را پیگیری کردند و فشار خون آنها را در واکنش به استرس نیز اندازه گرفتند.

استرس وارد شده به افراد و واکنش آنها

استرسی که در این افراد اعمال شد، به این صورت بود که مجبورشان کردند پای‌شان را در سطلی از آب یخ نگه دارند. به علاوه، از آنها خواسته شد فی‌البداهه برای همه سخنرانی کنند و سپس سطح استرس‌‌شان اندازه گیری شد.

چیزی که دانشمندان دریافتند این بود: افرادی که گردو و روغن گردو مصرف کرده بودند، فشار خون‌شان به میزان چشمگیری پایین بود و در واکنش به سطل آب یخ یا سخنرانی در برابر عموم، زیاد بالا نرفته بود.

در مورد بذر کتان چطور؟ در این آزمایش مشخص شد افزودن روغن بذر کتان تاثیری روی کاهش استرس ناشی از مصرف گردو نداشت، اما باعث کاهش پروتئین واکنشی C (CRP) شود که شاخصی از التهاب سراسری بدن است.

سایر مطالعات نشان می‌دهند که به طور کلی مغزها و دانه‌ها موجب کاهش شاخص‌های التهابی در بدن می‌‌شوند. تا ا ینجا بخشی از خواص گردو برای کاهش استرس مشخص شده است.

چند گردو باید بخورید تا اثرش را روی استرس‌تان بگذارد؟ بر اساس تحقیقات، یک مشت گردو برای این اثر کافیست و کار خودش را می‌کند. افراد شرکت کننده در این مطالعه، روزانه تقریبا 9 گردوی کامل خورده بودند.

گردو و مغز گردو
گردو و مغز گردو

آیا گردو بر خلق و خو اثر می‌گذارد؟

یکی از خواص گردو برای کاهش استرس  تقویت خلق و خو است. مطالعه‌ای که در نشریه‌ی Nutrients منتشر شده است، نشان می‌دهد که گردو خلق و خو را بهتر می‌کند.

در این مطالعه که روی 64 دانشجو انجام شد، این دانشجویان تحت رژیم غذایی حاوی گردو قرار گرفتند و گروه کنترل نیز هیچ گردویی نخوردند.

هر دو گروه به مدت 8 هفته تحت رژیم غذایی تعیین شده قرار گرفتند. در طول این آزمایش، محققان وضعیت خلق و خوی افراد را با ابزارهایی سنجیدند و سپس مشخص شد که دانشجویانی که تحت رژیم غذایی شامل گردو بودند، وضعیت خلق و خو و روحی‌شان بهتر شده بود.

این مقاله را نیز بخوانید: خواص گردو برای مغز

چه عنصری باعث ایجاد خواص گردو برای کاهش استرس می‌شود؟

وقتی محققان به بررسی فواید گردو می‌پردازند معمولا روی محتوای امگا 3 آن تمرکز و تاکید می‌کنند.

امگا 3 موجود در گردو، اسیدهای چرب کوتاه زنجیره‌اند اما اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهیهای چرب و روغن ماهی، بلند زنجیر‌ه‌اند. هنوز مشخص نشده است که کدام بر دیگری برتری دارد، اما تحقیقات نشان می‌دهد هر دو فواید خاص خود را دارند.

در واقع، در تحقیقات پیشین مشخص شده بود که آلفالینولئیک اسید که امگا 3 اصلی گردو است، عملکرد رگهای خونی را بهبود داده توانایی‌شان برای گشاد شدن را تقویت می‌کند. این می‌تواند توجیه کند که گردو چگونه از واکنش قلبی و عروقی به استرس کم می‌کند.

علاوه بر این، در مطالعات گذشته مشخص شده است که این چربیهای سالم التهاب درون دیواره‌ی رگها را کاهش می‌دهند که همه‌ی اینها اتفاق‌های خوبی برای سلامت قلب و واکنش نسبت به استرس است.

همچنین بخوانید: خواص برگ گردو

تأثیر و خواص گردو برای کاهش استرس

درمورد توجیه و چگونگی اثر گردو بر خلق و خو هنوز اطلاعات دقیقی در دست نیست. اما گردو شکلی مانند مغز دارد و این بی‌دلیل نیست! مطالعات نشان می‌دهند ترکیباتی در گردو وجود دارد که می‌تواند فرایند پیری مغز را کُند کند.

این تاثیر می‌تواند تا حدودی ناشی از امگا 3 موجود در گردو باشد، اما پلی فنول‌هایی که با خوردن یک مشت گردو نصیب‌تان می‌شود نیز این میان نقش دارند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند پلی فنول‌های موجود در گردو می‌توانند ارتباط میان سلول‌های عصبی را بهبود داده و به کاهش تشکیل پروتئین‌های آسیب دیده و به دردنخور کمک کنند. تجمع پروتئین‌‌های آسیب دیده، علت برخی از انواع زوال عقل است.

حتماً می‌پرسید که پلی فنول‌ها چه هستند؟ پلی فنول‌‌ها گروه متنوعی از ترکیباتی با فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی‌اند. ما می‌دانیم که استرس اکسیداتیو و التهاب، در فرایند پیری مغز نقش دارند و اینکه مغز، به دلیل ملزوم بودن به متابولیسم زیاد، رادیکال‌های آزاد فراوانی تولید می‌کند.

در واقع، فعالیت مغز، 20 درصد از نرخ متابولیک در حالت استراحت را تشکیل می‌دهد! بنابراین خوردن یک مشت گردو در روز می‌تواند راه خوبی برای تقویت سلامت مغز باشد و خوش اخلاق‌تر شدن باشد!

این مطلب را نیز از دست ندهید: 5 دلیل خوب برای خوردن گردو

گردو بخورید!

گردو را با خیال راحت وارد رژیم غذایی‌تان کنید و از آن نترسید، مگر اینکه به آجیل‌های درختی آلرژی داشته باشید. از گردو می‌توانید در انواع و اقسام غذاها استفاده کنید.

گردو طعم خوبی دارد و تُردی آن دلچسب است. اگر به دنبال روغنی برای پخت و پز هستید که در برابر دمای بالا مقاومت داشته باشد، روغن گردو انتخاب مناسبی می‌تواند باشد. بهتر است بدانید گردو دو برابر سایر آجیل‌های درختی آنتی اکسیدان دارد.

در این مقاله خواص گردو برای کاهش استرس را بررسی کردیم. در مقالات دیگر وب سایت ما می‌توانید اطلاعات مفیدی در مورد خواص گردو برای زمینه‌های متنوع پیدا کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.