استرس دارید؟ چرا گردو نمی‌خورید؟
0
خواص گردو برای کاهش استرس
کیفیت و تازگی محصولات تازه‌چین را دست کم نگیرید!
همین امروز فرصت دارید تا با ثبت نام در تازه‌چین از کد تخفیف اولین خرید محصولات با کیفیت تازه‌چین برخوردار شوید!
ثبت نام و دریافت تخفیف

در دنیای امروزی استرس انگار با زندگی همه عجین شده و قرار نیست راحتمون بذاره! همه به نحوی با این مشکل درگیر هستیم! انواع راهها رو هم برای کنترلش امتحان می‌کنیم. پیش روانپزشک میریم، دارو می‌خوریم و کلی راه دیگه. اما تو یه سری مطالعات مشخص شده که گردو برای استرس خوبه. پس این مقاله رو بخونید تا با برخی خواص گردو برای کاهش استرس آشنا بشید.

وقتی که غذایی می‌خورید که هم بدنتون را به خوبی تغذیه می‌‌کنه و هم چیزای دیگری به جز انرژی و مواد مغذی وارد بدن میکنه از این غذا لذت نمی‌برید؟ معلومه که لذت می‌برید. شاید براتون جالب باشه که بدانید گردو هم یکی از این قبیل غذاهاست. گردو هم بدنتون رو تغذیه میکنه و هم به شما کمک می‌کنه استرستون رو بهتر کنترل کنید. میدونید گردو برای کاهش استرس چه خواصی داره؟ با ما همراه باشید.

همه ما گردو رو به خوبی می‌شناسیم و می‌دونیم که گردو، بسیار مغذی و برای بدن مفیده، اما فقط این نیست، فراتر از همه اینها، خوردن گردو باعث میشه آرامش بیشتری پیدا کنید. در این مقالۀ تازه چین اطلاعاتی در مورد خواص گردو برای کاهش استرس را براتون توضیح دادیم که پیشنهاد می‌کنیم تا انتها بخونید و بعدش عاشق خرید گردو بشید!

به تازگی یه مطالعه انجام شده که مشخص کرده خوردن گردو باعث میشه اثری که استرس روی سیستم قلبی و عروقی‌ میذاره، مهار بشه. حتماً احساس کردید که وقتی تحت فشار و تنش جسمی و روحی قرار می‌گیرید، سرعت ضربان قلب‌تون بیشتر میشه، فشار خون بالا میره و اینا باعث میشن سیستم قلبی و عروقی سخت‌تر کار کنه. اینا که بهشون واکنش‌های استرسی میگن، به مرور زمان ریسک ابتلا به بیماریهای قلبی را افزایش میدن.

خواص شگفت انگیز گردو را میدونید؟

آزمایش در مورد خواص گردو برای کاهش استرس

تو بخش قبلی اشاره کردیم که در این زمینه یه مطالعه انجام شده. افرادی که در این مطالعه شرکت کردند، 22 فرد بزرگسال سالم بودند که سطح کلسترول LDL بالایی داشتند. تو این مطالعه، برای این افراد یک تا سه رژیم غذایی مشخص کردند که همه شون کالری یکسانی داشتند.

یکی از این رژیم‌های غذایی، رژیم غذایی معمولی آمریکایی بود. اون یکی هم رژیم غذایی معمولی آمریکایی بود، اما با این تفاوت که مقداری گردو و یک قاشق غذاخوری روغن گردو هم داشت و رژیم سوم هم مثل دومی بود اما به جز اینها روغن بذر کتان هم داشت.

محققان، فشار خون این افراد را ردگیری کردند و فشار خونشون را در واکنش به استرس اندازه گرفتند.

استرسی که به افراد وارد شد و واکنشهای اونا

محققان به افرادی که تو این مطالعه شرکت داشتند استرس وارد کردند، طوری که مجبور شدند پاهاشون را در سطلی از آب یخ نگه دارند. در کنار این، از اون افراد خواسته شد تا به صورت فی‌البداهه و بدون آمادگی قبلی برای همه سخنرانی کنند و بعد سطح استرس‌‌شان اندازه گیری شد.

تو این فرایند دانشمندان چیز خوبی را متوجه شدند: افرادی که گردو و روغن گردو مصرف کرده بودند، فشار خون خیلی پایین‌تری داشتند و فشار خونشون در واکنش به سطل آب یخ یا سخنرانی در برابر عموم خیلی بالا نرفت.

گردو و مغز گردو
گردو و مغز گردو

در مورد بذر کتان چطور؟ در این آزمایش مشخص شد استرس با خوردن گردو پایین میاد اما روغن کتان تأثیری روی این کاهش نداره، یعنی سطح استرس را تغییر نمیده، اما پروتئین واکنشی C (CRP) را که شاخصی از التهاب سراسری بدن هست کاهش میده.

مطالعات اجرا شده تو این زمین نشون میدن که مغزها و دانه‌ها شاخص‌های التهابی در بدن رو کاهش میدن. تا اینجا بخشی از خواص گردو برای کاهش استرس براتون روشون شده.

اما فکر می‌کنید چند گردو باید بخورید تا اثرش را روی استرس بگذاره؟ تحقیقات نشون داده که خوردن یه مشت مغز گردو برای این اثر کافیه و کار خودش را می‌کنه. اما افرادی که در این مطالعه شرکت کردند، روزانه حدود 9 گردوی کامل خورده بودند.

خواص گردو برای مغز را هم بخونید!

آیا گردو بر خلق و خو اثر داره؟

یکی از خواص گردو برای کاهش استرس تقویت خلق و خو است. یک مطالعه در نشریه‌ Nutrients منتشر شده که نشون میده گردو خلق و خو را بهتر می‌کند.

در این مطالعه که 64 دانشجو در اون شرکت کرده بودند، یک رژیم غذایی حاوی گردو برای این افراد فراهم شد و گروه کنترل هیچ گردویی نخوردند.

هر دو این گروه‌ها به مدت 8 هفته با رژیم غذایی تعیین شده ادامه دادند. در طول این آزمایش، محققان وضعیت خلق و خوی افراد شرکت کننده را با ابزارهای مخصوص بررسی کردند و بعد مشخص شد دانشجویانی که رژیم غذایی شامل گردو داشتند، وضعیت خلق و خو و روحی‌شان نسبت به اون یکی گروه بهتر شده بود.

چه چیزی باعث ایجاد خواص گردو برای کاهش استرس می‌شود؟

وقتی محققان فواید گردو رو بررسی می‌کنند، معمولاً روی امگا 3 آن تمرکز می‌کنند.

امگا 3 موجود در گردو، از نوع اسیدهای چرب کوتاه زنجیره‌ است، اما اسیدهای چرب امگا 3 که در ماهیهای چرب و روغن ماهی وجود داره از نوع بلند زنجیر‌ه است. هنوز مشخص نیست که کدام از این دوتا به دیگری برتری داره، اما تحقیقات نشون داده که هر دو فواید خاص خودشون را دارند.

در واقع، در تحقیقات قبلی مشخص شده بود که آلفالینولئیک اسید که امگا 3 اصلی گردو است، عملکرد رگهای خونی را بهتر میکنه و بهشون کمک میکنه که بهتر و بیشتر گشاد بشن. همین امر نشون میده که گردو چگونه واکنش قلبی و عروقی به استرس را کم می‌کنه.

جدای از این موارد، در مطالعات گذشته مشخص شده که این چربیهای سالم التهاب درون دیواره‌ رگها را کمتر می‌کنند که همه اینها اتفاق‌های خوبی برای سلامت قلب و واکنش نسبت به استرس است.

خواص برگ گردو را می‌شناسید؟

تأثیر و خواص گردو برای کاهش استرس

در مورد توجیه و چگونگی اثر گردو بر خلق و خو هنوز اطلاعات دقیقی وجود نداره، اما شکل مغز گردو مثل مغز انسانه و این نمیتونه بی‌دلیل باشه! مطالعات اجرا شده نشان میدن که یه سری ترکیبات در گردو وجود دارن که می‌تونن فرایند پیری مغز را کُندتر کند.

این تاثیر تا حدودی میتونه به دلیل وجود امگا 3 در گردو باشه، اما پلی فنول‌هایی که با خوردن یک مشت گردو وارد بدنتون میشن هم در اینجا مؤثر هستند. پژوهش‌ها نشان میدن که پلی فنول‌های موجود در گردو ارتباط میان سلول‌های عصبی را بهتر می‌کنند و تشکیل پروتئین‌های آسیب دیده و به دردنخور رو کمتر می‌کنند. تجمع پروتئین‌‌های آسیب دیده، علت برخی از انواع زوال عقل است.

حتماً میخواید بپرسید که پلی فنول‌ چیه؟ پلی فنول گروه متنوعی از ترکیباتی است که فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی‌ دارند. ما به خوبی می‌دانیم که استرس اکسیداتیو و التهاب، در فرایند پیری مغز نقش دارند و مغز چون به متابولیسم زیادی نیاز داره، رادیکال‌های آزاد فراوانی تولید می‌کنه.

در واقع، فعالیت مغز، 20 درصد از میزان متابولیک در حالت استراحت را به خودش اختصاص میده! بنابراین، خوردن یک مشت گردو در روز می‌تواند راه خوبی برای تقویت سلامت مغز و خوش اخلاق‌تر شدن باشد! پس برای این که خوش اخلاق باشید، گردو بخورید!

گردو بخورید!

نترسید و گردو را با خیال راحت وارد رژیم غذایی‌تان کنید، مگر اینکه به آجیل‌های درختی آلرژی داشته باشید. از گردو می‌توانید در انواع و اقسام غذاها استفاده کنید که تو مقالاتمون چند مورد خوشمزه رو براتون توضیح دادیم.

گردو طعم خوب و تُردی دلچسبی داره. اگر به دنبال روغنی برای پخت و پز هستید که در برابر دمای بالا مقاومت داشته باشه، بهتون پیشنهاد می‌کنیم که از روغن گردو استفاده کنید. بهتره اینم بدونید که گردو دو برابر آجیل‌های درختی دیگه آنتی اکسیدان داره که این چیز خیلی خوبیه.

5 دلیل خوب برای خوردن گردو را بخونید!

در این مقاله تازه چین خواص گردو برای کاهش استرس را بررسی کردیم. در مقالات دیگر وب سایت ما می‌تونید اطلاعات مفیدی در مورد خواص گردو برای زمینه‌های متنوع پیدا کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.